Rozsekané Aleppo: Rusové se s tím nemažou, evidentně to chtějí „vydrtit“ silou. A rychle

27.09.2016 9:21 | Zprávy

Používání supersilných bomb určených k ničení podzemních bunkrů zřejmě potvrzuje novou, ničivou fázi v ruském útoku na vzbouřenecké jednotky v Aleppu a dokazuje, že možnost jakéhokoliv diplomatického vyjednávání skončila, píše web Britské listy.

Rozsekané Aleppo: Rusové se s tím nemažou, evidentně to chtějí „vydrtit“ silou. A rychle
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Islámští teroristé zcela zničili syrské město Kobaní, kde žijí především Kurdové.

Tyto bomby, které jsou schopny zničit podzemní kryty a velíny, zřejmě naznačují, že se Rusko rozhodlo ukončit dlouhé obléhání Aleppa a že Rusko má přesné výzvědné informace o tom, kde se nacházejí opoziční velitelská centra.

Justin Bronk, výzkumník z britského vojenského institutu RUSI, vysvětlil, že protibunkrové bomby jsou velmi specifickými precizními zbraněmi. „Vytvářejí krátery jiných tvarů. Zasahují velmi hluboko a vybuchují hluboko v podzemí, takže za sebou zanechávají hlubší, ale méně široké krátery než jiné bomby.“

Rusko získalo přesné informace

Dodal, že je velmi nepravděpodobné, že by Rusko těchto bomb používalo necíleně jen tak proti městu, protože tyto bomby jsou velmi drahé a vyžadují specifické, přesné výzvědné informace, mají-li být efektivní. Je podle něho možné, že Rusko získalo přesné informace o umístění opozičních velitelských center. Používané protibunkrové bomby jsou zřejmě laserem naváděné zbraně KAB-500L, analogické americké sérii Paveway.

Užívání takových silně ničivých bomb vyvolává paniku ve městě, protože jsou nyní zranitelné civilní kryty, nemocnice a zdravotní střediska, z nichž mnohá jsou umístěna v podzemí, aby se vyhnula bombardování.

Celý text je ZDE

Britské listy také přinášejí překlad televizní reportáže z východního Aleppa, které se syrská armáda snaží dobýt. Ve východní části města stále žije asi 250 000 lidí. Aktivisté uvádějí, že od začátku nejnovější Asadovy ofenzívy minulý čtvrtek bylo usmrceno asi 250 osob. Kdyby se Asadovi podařilo ovládnout tuto část města, bylo by to za posledních šest let pro něho největší vítězství.

Do nemocnic přichází mnoho zraněných

OSN potvrdila, že Rusové vytvořili osm, údajně bezpečných koridorů z této oblasti. Nikdo jimi ale neodchází. Namísto toho lidé ve městě zůstávají a spěchají na kliniky dávat krev.

Ruská válečná letadla prý útočí thermobarickými kazetovými bombami, což vede k většímu ničení. Do nemocnic přichází mnoho zraněných lidí.

A ti potřebují krev. Protože po každém leteckém úderu Asadových či ruských letadel přichází do nemocnic zoufalé množství zraněných lidí.

Avšak Rusové a syrská vláda nejsou jediní, co necíleně vraždí civilisty. Vzbouřenci ve východním Aleppu se samozřejmě zaměřují na vládou kontrolované čtvrti, kde také žijí tisíce civilistů.

Dobytá města mohou civilisté i ozbrojenci opustit

Je také pravda, že Asadova armáda a Rusové umožňují civilistům, i ozbrojeným vzbouřencům opustit dobytá města. Takto k tomu došlo nedávno v městě Daraja. Totéž se stalo dnes v Homsu, ale vzbouřenci obviňují vládu, že ostřeluje civilní oblasti, vláda obviňuje vzbouřence, že používá civilisty jako lidské štíty.

Celý text je ZDE

Britské listy také přinášejí překlad pořadu BBC Panorama, který byl o záchranáři z Aleppa. Armageddon. Apokalypsa. Lidé používají silná slova o tom, co se tady děje. Ale někdy jsou to ty nejtišší okamžiky, které odrážejí hloubku zoufalství.

Režim tady shodil dvě barelové bomby. Usmrtilo to víc než patnáct lidí. Byli to účastníci pohřbu, při němž byly pohřbívány oběti předchozího bombardování.

Záchranář Ismail se svěřuje: „Někdy mám pocit, že žiji poslední dny svého života.“

Celý text je ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…