Rus, který u Jílkové udeřil na Kalouska, znovu promluvil. Takto prý vše začalo na Ukrajině

14.04.2014 16:41 | Zprávy

Kdo ve skutečnosti protestoval na kyjevském Majdanu? Byly na Krymu nějaké nepokoje? Ruský podnikatel Alexandr Barabanov, který je původem z Kyjeva a dlouhodobě žije v České republice, nás v dalším díle projektu s názvem Debatní klub seznámil s informacemi, kterým se příliš nevěnuje pozornost.

Rus, který u Jílkové udeřil na Kalouska, znovu promluvil. Takto prý vše začalo na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Barabanov

S ním přišel diskutovat starosta Vysokého Mýta a exposlanec Miloslav Soušek (ČSSD), který byl na Krymu jako nezávislý pozorovatel v době probíhajícího referenda vyhlášeného krymským parlamentem. V referendu obyvatelé ukrajinské Autonomní republiky Krym a města se zvláštním statutem Sevastopol 16. března 2014 hlasovali pro přičlenění Krymu k Ruské federaci.

Na Krymu jako v Rusku

„Na Krymu jsem byl třikrát a vždycky, když jsem tam byl, měl jsem takový pocit, že se nacházím v Rusku,“ uvedl Barabanov s tím, že pouze při pohledu na ukrajinské SPZ nebo při placení v obchodě si uvědomil, že je na Ukrajině. Reagoval tak na Souškův úvodní dotaz týkající se Barabanova pohledu na situaci na Krymu.

„Když jsme odjížděli, tak v televizi a novinách byla poměrně silná mediální příprava v tom smyslu, že se tam nachází ruská armáda, že tam je domobrana, že tam jsou nepokoje na ulicích, že se střílí ozbrojenci. Pro mě bylo velmi překvapivé to, že když jsme ráno vyšli z hotelu a chtěli jsme zahájit tu naši misi nebo kontrolu voleb, tak tam nic takového nebylo… Máte nějaké informace, že by tam předtím nepokoje byly?“ tázal se dále Soušek.

V osmašedesátém to bylo jiné

„Samozřejmě, že žádné nepokoje jako takové tam nebyly. Když chce někdo srovnávat situaci s rokem 1968, tak si musí uvědomit, že tady v Česku se dělo úplně něco jiného,“ odpověděl Barabanov. Podle něj na Krymu nikdo neskákal pod tanky, nikdo neházel dlažební kostky na ruské vojáky a nikdo nestál s plakátem „Ivane, běž domů“. „Naopak, vojáci byli vítáni, všichni se s nimi fotili, holky je líbaly,“ popsal Barabanov situaci na Krymu. 

„Když jsme tam žádné vojáky neviděli, domníváte se, že to bylo posílení základen?“ tázal se Soušek. Podle Barabanova existuje mezinárodně platná smlouva, na základě které může na krymské základně pobývat až 25 tisíc ruských vojáků. „Nikdy jich tam tolik nebylo, protože to nebylo zapotřebí,“ dodal Rus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

22:37 Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

Na inauguraci Donalda Trumpa reagují světoví lídři se slovy doufajícími v pokračování spolupráce s U…