V rozhovoru pro server Lidovky.cz ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že srovnávat dnešní situaci na ukrajinském Krymu s rokem 1968 v Československu není na místě. V Československu se totiž tehdy nenacházela menšina, kterou by bylo třeba chránit z ruské strany před nějakými konflikty.
Utrpení lidí
Na Krymu ale přesně taková situace existuje, ať už je vyvolaná uměle či má reálný základ, a ruský prezident Vladimir Putin může ve správnou chvíli vystoupit jako mírotvůrce, který vše urovná. Ani v jeho zájmu totiž není vyhrotit situaci do krajnosti. Alespoň podle názoru ministra Stropnického. Nebude si při tom lámat hlavu ani mezinárodními smlouvami.
„Rusko, které speciálně na půdě Rady bezpečnosti OSN často mává mezinárodním právem, když se mu to v některých případech nehodí, tak se s ním tak moc nebabrá. Na jednu stranu jednotky Berkutu odprošovaly na kolenou ve Lvově občany za jejich zásah, na druhou stranu jejich jiná část je vítaná v Rusku, kde je jim nabízena práce a zajištění. To je ten problém, když se ruská diplomacie dostane do ráže, tak má tendenci si pravidla určovat sama,“ varoval ministr obrany a někdejší diplomat Stropnický.
Západ na to může reagovat např. hospodářskými sankcemi. Stropnický k tomu však dodává, že ruskými kroky i reakcemi Západu budou v konečném důsledku tak či onak trpět občané, na což se bohužel často zapomíná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp