Lavrov navštívil Súdán v rámci svého afrického turné, jehož cílem je rozšíření vlivu v oblasti. Server Al Jazeera upozorňuje, že Súdán byl odříznut od miliard dolarů mezinárodního financování poté, co vojenští vůdci svrhli v roce 2021 Západem podporovanou přechodnou vládu.
Súdánská vládnoucí vojenská rada se po návštěvě Lavrova zavázala, že Rusku umožní otevřít námořní základnu na pobřeží Rudého moře, což je strategická oblast, kde o vliv soupeří také země Perského zálivu a Turecko. Rusko by tím také dostalo možnost ovlivňovat lodní dopravu přes Suezský průplav.
Podle serveru Alarabia.net už súdánská vojenská rada dohodu s Ruskem o námořním přístavu schválila. Dohoda nyní čeká na vytvoření civilní vlády a zákonodárného orgánu, aby mohla být ratifikována předtím, než vstoupí v platnost. Úředníci uvedli, že Moskva splnila poslední požadavky Súdánu včetně poskytnutí většího množství zbraní a vybavení.
„Vyřešili všechny naše obavy. Dohoda je po vojenské stránce v pořádku,“ uvedl jeden z úředníků. Dohoda umožňuje Rusku zřídit námořní základnu až s 300 ruskými vojáky a současně ponechat až čtyři námořní lodě včetně jaderných ve strategickém súdánském přístavu v Rudém moři.
Výměnou za to Rusko poskytne Súdánu zbraně a vojenské vybavení. Dohoda má trvat 25 let s automatickým prodloužením o deset let, pokud žádná ze stran nebude mít námitky.
Súdán nemá parlament od dubna 2019, kdy si lidové povstání vynutilo vojenské svržení dlouholetého autokrata Umara al-Bašíra. Země se zmítá v politickém chaosu od října 2021, kdy vojenský převrat zmařil její krátkodobý přechod k demokracii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.