Rusové musejí pocítit, že nejsou bez viny. Střídání stráží? Spíš převrat. Ladislav Žák toho řekl víc

05.10.2022 17:10 | Rozhovor

Od Ruska se odklánějí jeho potenciální spojenci, přesto se zatím nezdá, že by Putinův režim padl a Rusové učiní vše pro to, aby své nově stanovené hranice ubránili. „Rusové musejí pocítit, že na ně nelze nahlížet příznivěji, než na jejich režim nebo Putina…“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz politický historik a ekonom Ladislav Žák.

Rusové musejí pocítit, že nejsou bez viny. Střídání stráží? Spíš převrat. Ladislav Žák toho řekl víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Žák, krizový manažér, na přelomu let 1989/90 vedoucí oddělení ÚV SSM a ÚV KSČ

Při našem posledním rozhovoru jste řekl: „Když jaderná velmoc vyhlásí mobilizaci, tak to u mě není znak slabosti, ale spíše hrozba.“ Do jaké míry je tato hrozba ve světle dalších událostí reálná?

Bohužel reálná je a s přibývajícím tlakem na Rusko se jeví jako stále reálnější. Každopádně s ní je třeba počítat jako s jednou z možností.

Domníváte se, že pokud Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, bude NATO automaticky a v každém případě reagovat stejně?

Určitě ne. Nic takového neočekávám. Úder nevystřídá okamžitý protiúder, aliance bude muset a chtít své další kroky zvážit – pokud k tomu tedy vůbec dojde a já stále věřím, že nikoliv.

Hovořili jsme rovněž o tom, že obrana hranic je pro Rusy svatá, že přes to lidově řečeno vlak nejede. Je to jasný signál, že za Putinem stanovené hranice ukrajinská noha nikdy nevstoupí?

Je to minimálně signál, že pro to Rusko učiní vše. Trvalým problémem Ruska v historii vlastně vždy bylo, že Rusové často přesně nevěděli, kam právě ty jejich hranice momentálně sahají, protože ta říše byla tak rozsáhlá. Dnes mají tedy výhodu v tom, že to vědět budou.

Když se podíváme na mapu, vidíme, že Putin si přivlastnil v podstatě vše klíčové z hlediska průmyslu – od Záporožské jaderné elektrárny až po obrovská naleziště plynu na Donbasu. Ukázalo to jasně, že za ruskou invazí byly primárně ekonomické důvody?

Neřekl bych, že to byly jenom nebo primárně ekonomické důvody. Důležitý byl především ten geopolitický aspekt. A speciálně pro Rusy to byl ten pocit, že si berou konečně zpátky něco, co jim podle jejich imperiálního způsobu myšlení náleží. To byl hlavní hnací motor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…