Válka na Ukrajině stále neutichá. Rusové ostřelovali mimo jiné i hotel v Záporoží a zranili 16 lidí. Včetně 4 dětí. Mezi zraněnými dětmi je i tříletá holčička, uvedl ve zprávě na telegramu tajemník záporožské městské rady Anatolij Kurtev. Úřady uvedly, že při útoku byl zabit jeden člověk. Anglicky mluvící čtenáře o tom informovala americká zpravodajská stanice CNN.
V hotelu, který ve čtvrtek v Záporoží zasáhly ruské rakety, se nachází dětský tábor, který ukončil svůj denní provoz asi hodinu před útokem, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.
„Jejich cílem byly děti. V hotelu Reikartz v Záporoží, který byl dnes zasažen raketovým útokem ruských teroristů, se nachází dětský denní tábor pro děti ve věku od 6 do 13 let,“ uvedlo ministerstvo na twitteru. „Tábor funguje každý den do 18 hodin. Úder byl veden v 19.00. Jedna osoba byla zabita a 16 osob bylo zraněno. Jen zázrak načasování dnes zachránil děti před ruskými (sic) vrahy.“
Hotel byl také často využíván pracovníky OSN a členy dalších humanitárních organizací, kteří pomáhali obyvatelům v oblasti. Podle ruských zdrojů byl ovšem hotel využíván ozbrojenými silami Ukrajiny a zahraničními bojovníky.
The moment of arrival of Russian cruise missile strike in Zaporizhzhia hours ago.
— Clash Report (@clashreport) August 10, 2023
Russians targeted Reikartz Hotel and immediately declared that it was supposedly a "repair base of Ukrainian Army". pic.twitter.com/APLGbA6pfZ
K útoku v Záporoží došlo v čase, kdy Rusové zvyšují tlak i na severovýchodě Ukrajiny, konkrétně u města Kupjansk, který leží v blízkosti ruských hranic. Padl do rukou moskevských sil během prvního týdne jejich invaze v únoru loňského roku. Několik měsíců zůstal pod ruskou kontrolou, než město spolu s řadou dalších sídel v regionu v září osvobodila rychlá ukrajinská ofenziva. Teď se Rusové snaží dobýt město podruhé. Kupjanské úřady podle CNN odhadují, že příkazu k evakuaci nyní podléhá přibližně 12 000 lidí včetně více než 600 dětí.
BBC doplnila, že evakuace se má týkat až 37 osad v oblasti. Jednou z evakuovaných je i Anna Korešová se svými dětmi. Její muž se však odmítl evakuovat. Prý proto, aby se mohl starat o svou starou matku, která také odmítla odejít. „Je těžké je nechat za sebou,“ řekla agentuře AFP, od které BBC sdělení převzala, Anna. „Ale protože to začíná být nebezpečné, je důležité vzít děti na bezpečné místo,“ dodala.
Andrij Kanaševyč, úřadující náčelník Kupjanské okresní vojenské správy, uvedl, že je těžké říci, kolik lidí již odešlo, protože není jasné, kolik jich v Kupjansku zůstalo po jeho loňském osvobození. Kanaševyč ukrajinské televizi řekl, že očekává, že ti, kterých se rozkaz týká, se „sbalí a odejdou“. Přidal však ještě jednu poznámku. „Uvědomujeme si, že ne všichni tak budou chtít učinit.“ „Ruští teroristé jsou stále cyničtější a zcela lhostejní k lidskému životu. Výsledkem je, že téměř každý den máme mrtvé a zraněné mezi civilním obyvatelstvem,“ řekl.
Rusko se prý na postup na Kupjansk připravovalo celé týdny. Serhij Čerevatij, ukrajinský mluvčí Východního vojenského uskupení, už v červenci varoval, že Rusko výrazně posílilo své síly v regionu.
„Nepřítel soustředil na směru Lyman–Kupjansk velmi silné uskupení s více než 100 000 příslušníky, více než 900 tanky a více než 370 MLRS (raketomety),“ uvedl Čerevatij a dodal, že ruské síly „vkládají vše do prolomení naší obrany“.
Ukrajinské síly se podle CNN drží na pozicích na východním břehu řeky Oskil, ale denně jsou ostřelovány desítkami leteckých úderů a dělostřeleckou palbou. Ruské ministerstvo obrany podle americké zpravodajské stanicve ve čtvrtek prohlásilo, že jeho síly obsadily ukrajinské pozice a pozorovací stanoviště v okolí obce Vilšana severovýchodně od Kupjanska, a dodalo, že jeho síly porazily v oblasti až četu pěchoty (mezi 20–50 vojáky).
Podle ukrajinských představitelů ruské síly jen na frontě Kupjansk–Svatove za poslední týden spotřebovaly půl milionu kusů munice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.