Premiér a někdejší prezident Ruské federace Dmitrij Medveděv se stal pro mnoho Rusů symbolem zkorumpované vlády. V desítkách měst se proti moskevské vládě demonstrovalo. Přes tisíc demonstrantů bylo zadrženo. Mezi lidmi, kteří se ocitli za mřížemi, byl i lídr ruské opozice Alexej Navalnyj. Ten si za organizaci demonstrace v Moskvě pobude dva týdny v chládku. USA a EU sice ruskou vládu vyzvaly, aby demonstranty propustila, ale Rusko na výzvy nereaguje. Demonstrace jsou podle Kremlu provokací, a to dokonce placenou provokací.
„Probrali se,“ poznamenal na adresu Rusů Kolář. Připomněl také, že „kleptokracie a korupce elit není pro Rusy ničím novým. Možná pomohlo také hezké počasí. Ale když vezmeme počet obyvatel Ruské federace, tak ty protesty jsou pořád ještě marginální,“ podotkl Kolář.
„(Boris) Němcov, který byl popraven kousek od Kremlu, na to poukazoval a vydával brožurky o tom, jak Putin krade. Ale ani sám Němcov se nevyhnul podezřením z korupce v časech Jelcinovy vlády,“ pokračoval v popisu situace Kolář, když připomněl vraždu opozičního politika Němcova nedaleko od Kremlu. Střelci byli dopadeni.
Kováčik připomněl, že korupce je důležité téma v celé řadě zemí. U nás se na tématu korupce vyhrávají volby. I v Česku ostatně najdeme politiky, kteří tvrdí, „že všeci kradnú“, ale to ještě neznamená, že v Česku opravdu všichni kradou, podotkl k tématu Kováčik. Dodal také jedno „ale“...
„Prezident Putin vítězí drtivě, zatím vítězil drtivě a pravděpodobně vítězit i bude. Ta strana Jednotné Rusko zahrnuje více členů, než bylo těch demonstrantů v ulicích,“ konstatoval Kováčik.
Rýpl si také do Transparency International (TIC), která pravidelně zveřejňuje žebříček vnímání korupce. Zatímco Česko se pohybuje někde mezi 50. až 60. místem, Rusko se ve stejném žebříčku pohybuje kolem 130. místa. „Zpochybňuji zdroje, ze kterých jsou placeni, zpochybňuji jejich údaje,“ poznamenal Kováčik.
Podle Koláře tkví základní slabina Ruska už v tom, z čeho bohatne. „Rusko nevyrábí téměř nic a to, co činí to ruské bohatství, pochází z exportu fosilních paliv,“ připomněl Kolář. Kováčik to vidí jinak. I díky západním sankcím vůči Rusku se tamní zemědělský trh dokázal postavit na vlastní nohy a čeští podnikatelé v zemědělství už se na tento trh nevrátí, což je podle Kováčika velká škoda.
Kolář kontroval, že smysl sankcí proti Rusku tkví především ve sjednocení Západu, který odmítl ruskou okupaci Krymu, a dokázal se sjednotit právě na sankcích.
Těžko se bojuje proti někomu, kdo přinesl řád
Hosté se posléze vrátili k situaci v Ruské federaci. Kováčik připomněl, že Putin vrátil do Ruska řád.
„Je těžké bojovat proti tomu, kdo z chaosu utvořil řád. Ti lidé tam mají ještě v příliš čerstvé paměti, jaký nepořádek, a to mluvím ještě velmi jemně, tam byl za Jelcina,“ konstatoval Kováčik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp