Ruská agrese proti Ukrajině trvá již více než dva a půl roku a obě strany jsou vyčerpané. Zdá se, že Ukrajinci v tuto chvíli tahají za kratší konec, protože Rusové postupují i v místech, kde Ukrajinci celé měsíce odolávali jejich tlaku, jako u Časiv Jaru. Ale také u Toretska, přes Vuhledar, a tak dále.
Ale Tatarigami spolu s kolegy připravil analýzu, ve které ukázal, že ani Rusové na tom nejsou nijak skvěle. Od počátku války prý ztratili asi 3 tisíce tanků a nahrazují je jen skládáním dílů ze starších tanků v novější verze.
„Podrobnější hodnocení poskytuje analytik OSINT s přezdívkou High Marsed, který sleduje úložiště pod širým nebem a sdílí poznatky na X (dříve twitter). Uvedl, že do 6. července 2024 klesly ruské zásoby T-55 o 31 %, T-62 o 37 % a T-80B o 79 %, přičemž ze skladu bylo odstraněno pouze 9 % T-72. Vzhledem k tomu, že od začátku své rozsáhlé invaze na Ukrajinu ztratilo Rusko přes 3000 tanků (informace, které mohou být nezávisle potvrzeny open-source projekty, jako je Oryx nebo Warspotting), Rusko ztratilo více tanků, než mělo za celou svou předválečnou aktivní tankovou sílu a také více než 30 % jeho nejpokročilejších samohybných dělostřeleckých a vícenásobných raketometných systémů. Zpráva od vedoucí analytičky Dary Massicotové, kterou zveřejnila Carnegie Endowment for International Peace, dále uvádí, že se očekává, že Rusko do roku 2026 vyčerpá své zásoby vojenského vybavení ze sovětské éry,“ napsal Tatarigami.
Ve stejné analýze však zaznělo i varování, že Rusové navyšují výrobu raket, zejména Iskander-M.
„Pro Ukrajinu je to vážný problém, protože se v současnosti nemůže před těmito raketami plně chránit. Omezený počet systémů Patriot nemůže plně ochránit města a celou frontovou linii. Navíc samotné balistické střely představují problém pro většinu systémů protivzdušné obrany,“ uvedl Tatarigami s kolegy ze svého analytického týmu.
Co s tím? Tatarigami prohlásil, že by Ukrajincům pomohlo, kdyby západními zbraněmi mohli zasáhnout sklady těchto raket v hloubi Ruska. Pak by Rusové neměli na Ukrajinu čím střílet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.