Jako hosté se představili: Roksolana Dryndak, expertka na zahraniční vztahy, na Rusko, Ukrajinu a Balkán, a bezpečnostní expert Petr Pojman.
Já na bráchu…
Pojman si v úvodu pochvaloval současnou strategii Kyjeva na východě země: „Dříve se to jmenovalo antiteroristická operace, od roku 2002, zabývala se tím bezpečnostní služba Ukrajiny, kriminální policie. Dnes tomu velí armáda a generální štáb. Celá situace ze strany Ruska vypadá na to, že si testují nového nejvyššího velitele, který nemá žádné zkušenosti,“ uvedl host s narážkou na nově zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Putin se konečně po pěti letech rozhodl, že utiskovaným Ukrajincům bude rozdávat ruské pasy, což samozřejmě uvítali. Pasy Luhanské a Doněcké republiky totiž kromě Ruska nikdo neuznává. Držitelé těchto pasů mohou cestovat do Ruska, ale nedává jim to výhody ruských občanů. Dnes je možné za určitou finanční částku získat ruský pas,“ vysvětloval bezpečnostní analytik. „Je to příležitost pro okupační správu vydělat si nějaký rubl bokem, přeložit dokumenty a tak dále. Ani to je ale k ničemu neopravňuje, protože v ruském pasu nemají ruskou registraci, takže jim to nedává třeba sociální výhody a podobně. Rozdávání pasů je tedy novým testem, jak prezident Zelenskyj bude reagovat. On na to odpověděl velmi dobře, že zas nabídne Rusům ukrajinské pasy.“
Vzor ostatním
Dryndak se přidala s hodnocením země: „Ukrajina se po ‚majdanu‘ v roce 2014 stala demokratickou zemí se svobodnými volbami, fungují tam demokratická pravidla, lidská práva a lidé se tam mohou běžně shromažďovat. Je to vzor pro Rusko samotné a země kolem. Takto demokratická země, která byla ve sféře vlivu Ruska už celá staletí. Konflikt na východě má především vyčerpat Ukrajinu, zdeptat místní obyvatele. Pokud dnes vyčerpá nebo oslabí vládu, oslabí zemi ekonomicky, tak toho Rusko dále využije.“
Značné peníze mělo Rusko podle expertky hlavně ze začátku. „Armáda odtamtud odvážela suroviny, techniku a byl to polygon, kde si mohli vyzkoušet své zbraně. Je tam obrovské množství příležitostí pro diplomacii a je to pokus, co se z toho dá vyčerpat. Oni z toho nedokázali udělat druhý Krym. Co z toho má Rusko dnes? Byznys určitě ne. Prozatím je z toho konflikt, který je u ledu. Těžba je tam velmi oslabená, značná část dolů byla zničena. Samotné území má problém se uživit.“
Trpící Krym
„Územní zisk by byl pro Rusko zajímavý, pokud by se stalo, co si Kreml představoval, tedy zisk Krymu, pak propojení s pevninskou částí Ukrajiny, aby na Krym mohla proudit elektrická energie a voda. To dnes není možné, proto se tam musel postavit most, který částečně vyřešil dopravní situaci, ale nevyřešit ani zásobování vodou, ani elektrickou energií,“ kontroval Pojman.
„Zbývá tu několik stovek kilometrů, aby se to připojilo, je tam velmi špatná dálnice, ale tam jde skutečně o život. To se nepovedlo, ukrajinská společnost se tomu postavila, to se zvláště týká Chersonské oblasti, takže nástup Ruska byl zastaven. Konflikt od doby, kdy byly podepsány minské dohody, byl spíše ve prospěch Ukrajiny, ten východ, tam je zisk o pár metrů. Maximálně pahorek. Rusku je jasné, že další územní zisky v blízké době nebudou. Má plán B, ti ruští imperialisté, kteří budovali Velkorusko, kteří chtěli vytvořit novou gubernii Novorossiju, chtěli ji připojit k Rusku. Takže tato získaná území mají vytvořit tlak na zbytek Ukrajiny. Federalizace. Do vedoucích funkcí byli dáni lidé, kteří mají za sebou nějakou kriminální minulost, to se týká Krymu i separatistických území na východě Ukrajiny. V ideálním případě by byli rádi, aby byli zvoleni do ukrajinské národní rady a mohli ovlivňovat ukrajinskou bezpečnostní a zahraniční politiku,“ hrozil hrstce přítomných Pojman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala