Rychetský v přímém přenosu přiznal kaňku na pověsti Fremra. Pak došlo na Baxu. Má se bát?

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

27.08.2023 16:33 | Monitoring

V prvních měsících ve funkci prezidenta republiky měl před sebou Petr Pavel velký úkol. Předvýběr celkem sedmi ústavních soudců. Mise se zadrhla těsně před cílem. Jméno Roberta Fremra přitom v justici rezonovalo. Podporu senátorů nakonec získal, krátce nato se ale na prezidenta obrátili senátoři Marek Hilšer a Hana Kordová Marvanová s tím, že Robert Fremr měl podle archivů před rokem 1989 trestat lidi za emigraci z Československa. Fremr se následně své nominace vzdal. O tomto tématu hovořil emeritní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

Rychetský v přímém přenosu přiznal kaňku na pověsti Fremra. Pak došlo na Baxu. Má se bát?
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Otázkách Václava Moravce.

Právník Jan Kysela, jenž radí prezidentu Pavlovi, se nechal slyšet, že na ústavního soudce již prezidentu Pavlovi nedoporučí nikoho, kdo by působil v justici před rokem 1989. Je to dobré kritérium pro výběr členů Ústavního soudu?

„Rozhodně to není rozhodující kritérium. To, kdo by měl být v té skupině lidí nominovaných k Ústavnímu soudu, je podle mě věcí nejen odborné způsobilosti, ale i dalo by se říci, celoživotní jisté mravní způsobilosti a já bych řekl hodnotového zakotvení. Protože Ústavní soud je přece jenom instituce, která už nemá nad sebou nikoho a je povolaná nejen k tomu, aby chránila ústavu před zákonodárci, ale zejména, aby chránila občany před veřejnou mocí. To je nezastupitelné poslání toho Ústavního soudu a to, že veřejná moc má vždycky tendence rozšiřovat své působení a zasahovat vlastně do svobod a práv jednotlivců, to je jedno, jestli osob právnických nebo fyzických, to je trvalý rys všech i demokratických států, takže tady ta role ochrany občana, ochrany každého před tou veřejnou mocí je skutečně nezastupitelná,“ poznamenal Rychetský.

„Je třeba si uvědomit, že Ústavní soud je patnáct soudců. Vždycky rozhodují v nějakém sboru, žádné meritorní zásadní rozhodnutí Ústavního soudu nemůže přijmout jeden soudce. Z toho hlediska je dobře, když je složen z právníků, kteří prošli různými profesemi v rámci toho právnického stavu. Není dobré, aby byl složen jenom ze soudců, ale zrovna tak by nebylo dobré, aby tam nebyl žádný soudce, který tam někdy v minulosti soudil. Je celá řada, a musím říct, že to byly stovky, možná tisíce soudců, kteří se nezpronevěřili. Někteří neměli ani možnost, abych tak řekl, ale celá řada z nich prostě působila v justici i v tom minulém režimu, soudili civilní věci, soudili různé obchodní spory a to, že byli soudci, je nemůže jednou provždy diskvalifikovat, to si myslím, že by nebylo vůbec namístě,“ dodal Rychetský. 

Své pak řekl i k Robertu Fremrovi, kterého se Rychetský v minulosti zastával.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Devastace země., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 27.08.2023 17:11:59
Rychetský, který umožnil spojení malých stran do koalice ve volbách, má velký podíl na devastaci této země. Malé strany, toužící po moci, přivádí tuto zemi k zániku. Této vládě důvěřuje jen 2 % obyvatel, přesto tu budou škodit další roky. Smutný konec této země.

|  18 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…