Hned od začátku se věnoval střetu zájmů. Kroupa má za to, že jsme tuto novelu potřebovali už v 90. letech minulého století. „Už jsme měli několik ministrů, jejichž firmy zázračně bohatly, když ti ministři seděli ve funkcích,“ podotkl host. „V české politice došlo k takovému vývoji, který sice není úplně neobvyklý, ale není žádoucí. V 90. letech běhali po sněmovně lobbisté. Jak ti naši podnikatelé bohatli, tak měli ve sněmovně své lidi. O těch lidech se vědělo, kdo za kým stojí. A nyní jsme ve fázi, kdy ti magnáti do politiky přímo vstupují,“ shrnul vývoj české politiky Kroupa.
Tvrdá debata o novele zákona se rozpoutala v okamžiku, když hnutí ANO začalo hlasitě prohlašovat, že jde o útok na jejich stranického šéfa Andreje Babiše. Kroupa odmítá, že by šlo o nějaký útok na pana Babiše. Pokud chce být ministrem financí nebo jiným politikem, může firmu prodat a patřičný obnos za ni si uložit do banky. Na tento majetek Babišovi nikdo sahat nebude. Současně platí, že Andreje Babiše nikdo nenutí být politikem. Jde o svobodu volby. „A moc bych se divil, kdyby zákon neprošel před Ústavním soudem,“ řekl politolog a filozof.
Další otázkou je, zda je v pořádku, když Babiš vlastní média, přes která může ovlivňovat veřejnost. Andrej Babiš ovšem není jediným politikem, který vlastní média. Jsou tu páni Bakala, Křetínský, jsou tu nějací Číňané... Ale dokud budou fungovat nezávislá veřejnoprávní média, tak se až tak nemusíme bát. „Problém by byl, kdyby tito magnáti ovládli i veřejnoprávní média,“ varoval Kroupa.
Fakt, že Babiš vstoupil do politiky, vyvolal také určitý protiklad, který už také vidíme. Do politiky vstupují další podnikatelé, kteří financují vlastní politické strany. „A to je vývoj, ke kterému došlo na Ukrajině nebo v Rusku. I tam získávali moc oligarchové a vyvrcholilo to tím, že se prezidentem Ruska stal Vladimir Putin a vybral si věrné oligarchy,“ řekl host.
Ve druhé polovině diskuse Kroupa zmínil i jméno prezidenta Zemana, který napoprvé vetoval Lex Babiš.Ten se sice jako politik stal premiérem v roce 1998 pod heslem „akce čisté ruce“. „A tentýž člověk posléze přivedl do vlády ministra financí, který byl odsouzen za korupci,“ připomněl politolog. Takže je otázka, jak přesně se prezident k tématu staví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp