Dle Ústavního soudu je obrana proti šíření nenávistných projevů na internetu zatím pomalá a nepříliš efektivní. A tak předseda Ústavního soudu, ombudsmanka a nejvyšší státní zástupce uspořádali odbornou konferenci s cílem najít způsoby, jak tomuto nebezpečnému jevu účinně čelit a předcházet. Byla určena zejména policistům, státním zástupcům a soudcům. Účastníci konference se dle Ústavního soudu, v jehož budově se konference konala, zabývali nejen otázkami definování trestné činnosti z nenávisti na internetu, rozlišení extremismu a nenávistných projevů, ale také problémy praxe v oblasti dokazování, „přechodu“ mezi trestným činem a přestupkem, rolí znalců, nebo také odstraňováním závadového obsahu z internetu.
Úvodní slovo měl Pavel Rychetský. Řekl v něm mimo jiné: „Nedávno jedna americká univerzita realizovala exaktní metodou průzkum sociálních sítí, jehož výsledkem je zjištění, že lež se po internetu šíří sedmkrát rychleji než pravda. Svoboda projevu, ať už je realizována ústně, tiskem, nebo na internetu, se nekryje s hledáním pravdy a stát tu není od toho, aby určoval vítěze soutěží o nejsprávnější nebo nejpravdivější výrok. Role státu však není jednoduchá – nemá uloženu povinnost nějaký projev šířit anebo mu tleskat, ale musí nalézt prostředky, jak na jedné straně chránit právo jedince nerušeně vyjádřit své názory a na druhé straně však zabránit šíření názorů, které propagují rasismus, xenofobii, všechny formy nenávisti, nebo dětskou pornografii. Současně je povinen vytvořit právní prostor, ve kterém se každý jednotlivý subjekt může efektivně dovolat ochrany, pokud jej k projevu někdo nutí nebo pokud jej něčí projev poškozuje.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas