V minulém díle pořad informoval o úzké provázanost volební kampaně ODS s brněnskými přáteli premiéra Petra Fialy (ODS). V Aby bylo jasno také ukázali, jak nakladatelství Books & Pipes, které založil a provozuje premiérův poradce a přítel František Mikš, skrytě financuje kampaň ODS ve volbách do Evropského parlamentu. Ve zmíněném nakladatelství také publikuje rodina Petra Fialy.
Fialovi blízké nakladatelství Books & Pipes, sponzorované daňovými poplatníky, úzce spolupracuje i se společností B&P Research, kterou založil a v jejímž čele stojí opět premiérův poradce a kamarád František Mikš. Druhým jednatelem a konzultantem této společnosti je už deset let bývalý europoslanec a současný funkcionář ODS Hynek Fajmon.
V této společnosti ještě donedávna působil také člen ODS a ředitel europoslanecké kanceláře Alexandra Vondry – dnes kandidát koalice SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu Ondřej Krutílek.
Podnikání členů ODS je v dotacích. „V těch dotacích, proti kterým ODS tolik brojí,“ podotýká Jana Bobošíková. Připomíná, že například současný ministr financí Zbyněk Stanjura se před volbami do Poslanecké sněmovny nechal slyšet, že všechny dotační tituly jsou nespravedlivé, a pro Hospodářské noviny v červnu 2021 uvedl, že se z toho stal „regulérní průmysl, který je neproduktivní a měl by se zmenšit“.
Regionální funkcionář ODS Hynek Fajmon zase hřímal, že „dotace pro podnikatele mají přestat existovat“.
„Realita je ale zcela opačná. S předsedou ODS a s jejím sponzorem propojená společnost B&P Research, v jejímž čele stojí premiérův pobočník Mikš a funkcionář ODS Fajmon, si právě na poskytování dotací založila byznys. A to ne jen tak ledajaký – se získáváním dotací pomáhá převážně obcím a komunálním podnikům,“ uvádí moderátorka pořadu Bobošíková.
V Aby bylo jasno v registru smluv prošli také řadu dokumentů a nalezli celkem 26 smluv v celkové hodnotě téměř tři miliony korun, které s premiérem spřízněná firma uzavřela s českými městy a s jejich společnostmi. Prakticky všechna tato města a firmy zastupovali opět politici z ODS, většinou starostové a zastupitelé.
Firma blízká premiéru Fialovi takto radila městu Kralupy nad Vltavou s žádostí o dotaci na adaptaci pivovarské sladovny na městské kulturní centrum či na rekonstrukci bazénu. Městu Sedlčany pomáhali s dotací pro sportovně-rekreační zónu Sedlčany a městu Nymburk s žádostí o dotaci na automatické parkovací zařízení pro kola v Nymburce.
Daleko zajímavější jsou však dvě smlouvy za celkem 350 tisíc korun, které firma v čele s Fajmonem uzavřela s městem Lysá nad Labem. Tyto smlouvy byly uzavřeny těsně před komunálními volbami, které se konaly na podzim roku 2022. Hynek Fajmon v těchto volbách obhajoval svůj zastupitelský mandát právě v Lysé nad Labem. Jeho ODS se však tehdy poprvé v historii do zastupitelstva nedostala. Před volbami byl starostou Lysé nad Labem Fajmonův stranický kolega a spolukandidát, sám jednatel a spolumajitel firmy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská