„Všechno to jsou nadšenci, kteří mi pomáhají ve svém volném čase,“ řekl Jedlička o členech vlády, jež si sám vybíral z tisíců lidí, kteří se mu prý dobrovolně přihlásili. „Kromě tří českých ministrů máme také ministra spravedlnosti z Velké Británie, viceprezidenta z Washingtonu a viceprezidenta z Paříže. Ty představíme při jiné příležitosti,“ dodal.
Jedlička vyhlásil Liberland letos 13. dubna na území v meandru Dunaje, které podle něj nepatří nikomu. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Chorvatů patří Srbsku, které to však odmítá, protože by jinak přišlo o řadu dalších sporných území kolem Dunaje. Experti na mezinárodní právo se shodují na tom, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.
Do funkce ministra financí vybral Jedlička Jana Purkrábka, jehož hlavním cílem je udržet základní myšlenku, na níž Liberland stojí – nevybírat povinné daně. „Líbí se mi myšlenka, že lidé státu zaplatí jen tolik, kolik sami chtějí,“ uvedl Purkrábek. Ministrem vnitra se stal Ondřej Příhonský, který chce co nejdříve dosáhnout dohody s Chorvatskem na tom, aby tamní policie nebránila osídlení ostrova.
Jedinou ženou ve vládní sestavě je ministryně zahraničí Monika Chlumská. „Mým hlavním cílem je ustanovit naše úřady v zahraničí a spojit tým lidí, kteří nás reprezentují,“ prohlásila. Liberland má podle Chlumské reprezentanty v přibližně 60 státech světa. Většinou jde o osoby, které mají vazby na místní vlády nebo diplomacii. O diplomatickém zastoupení ve smyslu mezinárodního práva se podle ní zatím hovořit nedá.
Ministerské posty jsou podle Chlumské pouze dočasné. „Je to jenom do momentu, kdy budou první demokratické volby. To předpokládám v rámci dvou let,“ řekla ČTK.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk