Sankce? Rusové našli způsoby, jak je obejít. Bolí, ale s Putinem nehnou

19.08.2022 9:10 | Analýza

Rusko sice pociťuje západní sankce velmi tvrdě a jeho hospodářství značně krvácí, zdaleka se však nemusí potvrdit slova o tom, že sankce „rozbíjejí Putinovu válečnou mašinérii“, tvrdí analýza profesora Dukeovy univerzity a pracovníka v Chicagské radě pro globální záležitosti Bruce W. Jentlesona pro Foreign Policy. Rusové sice dospěli do stavu, kdy musí i rozebírat myčky, aby měli polovodiče pro armádu, nemusí to však prý nutně znamenat, že se změní záměry Kremlu a že země nebude následovat Kubu či Severní Koreu, které se také nenechaly odradit sankcemi. Klíčová prý bude diplomacie.

Sankce? Rusové našli způsoby, jak je obejít. Bolí, ale s Putinem nehnou
Foto: Repro TASS
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

První fáze sankcí, která měla být určená coby odstrašovací, dle analýzy úspěšná nebyla. Podle analýzy Jentlesona byl totiž Putin až tak zaslepený ideologií velkého Ruska a přesvědčením, že vítězství je na dosah ruky, že ho nemohly žádné sankce odradit a samotné hrozby sankcí tak měly podobný efekt, jako když plánoval Benito Mussolini napadení Etiopie, Saddám Husajn útok na Kuvajt či Sovětský svaz invazi do Afghánistánu – přestože hrozby sankcemi měly určitý úspěch, nakonec stejně vypuknutí konfliktů nezabránily.

Zcela úspěšná nebyla ani druhá fáze, která započala po ruské invazi, která se snažila spolu se zbraňovou pomocí napadené Ukrajině přimět Kreml ke stažení se. Přesto ji Rusové dosti značně pocítili. Finanční sankce odřízly Rusko od velké části mezinárodního finančního systému včetně zmrazení téměř poloviny z 640 miliard dolarů, které Rusko drželo v zahraničních rezervách v tvrdé měně a problémem se stává i technologický sektor, jelikož zemi kvůli uvalení embarga chybějí polovodiče, které jsou životně důležité jak pro vojenské vybavení, tak pro komerční výrobky, jako jsou mobilní telefony a automobily.

Běžní Rusové se také musí vypořádat s tím, že si již nekoupí oblíbené západní zboží bez nutnosti platit vyšší cenu nejrůznějším pašerákům či se v nejhorším případě musí spolehnout na ne moc populární ruské náhražky. Více než 1000 nadnárodních společností totiž ukončilo, nebo alespoň omezilo, své obchodní aktivity v Rusku nebo s Ruskem. A padaly i zákazy ruské účasti v kulturní a sportovní sféře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…