Sarin, yperit a černé nebe z hořících ropných vrtů. Veteráni války v Perském zálivu vzpomínají

27.09.2020 16:48 | Zprávy

REPORTÁŽ Očekávali jsme, že to nebude procházka růžovým sadem, ale po zahájení operace Pouštní bouře to bylo peklo. Kvůli zplodinám ze zapálených ropných vrtů nebylo vidět slunce. I tak vzpomínají veteráni války v Perském zálivu na svou asi největší profesní zkušenost. Na pražském Vítkově dostali pamětní odznaky připomínající třicetileté výročí zmíněného konfliktu. Tentokrát se to obešlo bez komplikací.

Sarin, yperit a černé nebe z hořících ropných vrtů. Veteráni války v Perském zálivu vzpomínají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Udílení pamětních medailí za operace Pouštní štít a Pouštní bouře na deštivém Vítkově

„Agrese Saddáma Husajna a jeho anexe sousedního Kuvajtu poprvé po desítkách let dokázaly sjednotit svět, který nejenže tento akt odsoudil, ale spojil síly a okupovanou zemi osvobodil. Šlo o největší vojenskou alianci od druhé světové války, jejíž počínání svět poprvé sledoval živě na televizních obrazovkách,“ řekl náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný.

Saddám dostal přes prsty

Stalo se minulý týden před Národním památníkem na Vítkově v Praze. Právě tam se konalo slavnostní setkání u příležitosti třicátého výročí operací Pouštní štít a Pouštní bouře, na které pozval ParlamentníListy.cz Spolek válečných veteránů československého samostatného protichemického praporu. A někteří aktéři zmíněných událostí vzpomínali. „Byli jsme cvičeni na středoevropské bojiště a ocitli se v poušti, takže v podstatě všechno nové. Byl to vrchol mé profesní kariéry,“ zmínil tehdejší náčelník chemické laboratoře Václav Gazda.

Po válce s Íránem byl Irák Saddáma Husajna zadlužený až po uši a začal s nátlakem na Kuvajt. Tvrdil, že Iráku náleží ušlý zisk více než dvaadvaceti miliard dolarů z ukradené ropy, kterou údajně vytěžil Kuvajt metodou šikmých vrtů u ropného pole Rumala na hranicích obou států, anebo že je Kuvajt historicky devatenáctou provincií Iráku. Na počátku srpna 1990 se Saddám odhodlal k vojenské akci. Koalice osmadvaceti států v čele s USA s mandátem OSN začala jednat. V průběhu operace Pouštní štít bylo Saddámovi zabráněno v další expanzi a návaznou operací Pouštní bouře byli Iráčané z Kuvajtu vyhnáni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

22:36 Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

Česká europoslankyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha brojí proti plánované revizi směrnice z roku 20…