Ohroženým ptákům se letos mělo dařit právě díky nárůstu počtů hlodavců. „Letos byl pro dravce a sovy dostatek potravy, především drobných savců. Ptáci byli díky tomu schopní nakrmit větší množství mláďat,“ vysvětlil pro server iDNES.cz Martin Šálek z České společnosti ornitologické. Příznivá situace se pak měla projevit zejména na rostoucí populaci sýčků, kterých se podle odborníků vylíhlo letos o třetinu více než minulý rok. U některých druhů vyvstala dokonce naděje, že se jim díky dobrým podmínkám podaří během letošního roku zahnízdit dvakrát.
Zvýšené množství hlodavců, však narazilo na nelibost u zemědělců. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) tak nyní, zejména kvůli přemnožení hrabošů, povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II. Toto rozhodnutí ale nyní narazilo na tvrdý odpor několika institucí včetně Ministerstva životního prostředí. Zemědělci mohou díky povolení ÚKZÚZ rozhazovat plošně jed Stutox II do začátku prosince na zemědělské půdě, vinicích, pastvinách, v sadech, pod jehličnany či okrasnými rostlinami.
Kritika od ochránců přírody naráží hlavně na způsob rozmístění jedu, neboť je jed podle rozhodnutí ústavu nyní možné rozhazovat. Při běžném použití se přitom aplikuje přímo do nor, riziko že ohrozí další živočichy je tedy nízké. Když se ovšem jed rozhází, dostanou se k němu i další zvířata a to může způsobit jejich úhyny. V případě dravých ptáků a sov přibývá další komplikace. Otrávený hraboš je totiž nějakou dobu jedovatý i pro zvíře, které ho uloví. Tolik ceněné přírůstky se tak mohou rychle proměnit až v tragickou ztrátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak