Odborníci z Vojenského historického ústavu (VHÚ) v jednom týdnu uzavřeli čtyři smlouvy se soukromými sběrateli, od nichž zakoupili například historický náklaďák Renault za 1,2 milionu korun, portrét císaře Josefa I. (560 tisíc Kč) či sadu různých pušek a pistolí za 236 tisíc Kč. Chtěl snad ústav vyčerpat před koncem roku přidělené peníze?
Podle ředitele VHÚ generála Aleše Knížka se pořizování sbírkových předmětů řídí Koncepcí sbírkotvorné činnosti. „Financování nákupu sbírkových předmětů není přímo vázáno na jednotlivé kalendářní roky, a nejsme tak nijak nuceni pořizovat sbírkové předměty v závěru roku s motivací ‚za každou cenu‘ vyčerpat finanční prostředky,“ napsal serveru Blesk.cz Knížek.
Prioritou sbírkotvorné koncepce jsou podle něj tzv. bohemika a předměty vztahující se k dějinám naší armády a konfliktů, do nichž byla zapojena. „Nákupy se pochopitelně řídí momentální nabídkou na trhu a finančními možnostmi VHÚ. Důležité je pro nás zejména zvyšování vypovídací hodnoty sbírky a tedy vytváření celků, které návštěvníkům či badatelům umožňují komplexní studium vývoje vojenské výzbroje i výstroje,“ dodal, a že sbírka VHÚ se řadí k nejvýznamnějším na světě.
Před nedávnem šéfka resortu obrany Jana Černochová na velitelském shromáždění, prohlašovala, že 2 % HDP na obranu nejsou strop, ale podlaha. „Pro fungující odstrašení potenciálního agresora potřebujeme mít silné obranné kapacity a nezpochybnitelné odhodlání je v případě napadení použít,“ řekla Černochová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská