Svůj sad se na rodinné farmě rozhodl zlikvidovat i předseda české ovocnářské unie Martin Ludvík. „To, co vidíte tady zlikvidované, je zhruba tři čtvrtě hektaru. A ještě budeme během této zimy asi půl hektaru likvidovat. Předpokládáme, že další zimu v tom budeme pokračovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Zmizí u něj zhruba 1500 stromů.
Potvrzuje slova a obavy ovocnářů, že se pěstování ovoce přestává vyplácet. „Za loňskou sklizeň odhadujeme u jablek, která se dají skladovat, že je prodáváme v průměru o 4 koruny míň, než je nákladová cena. Když vezmete, že takový starší sad vyprodukuje kolem 25 tun jablek, tak se ztráta na jednom hektaru pohybuje kolem 100 tisíc korun,“ vysvětluje Ludvík.
Čeští ovocnáři podle odhadů ovocnářské unie vykácejí letos možná i přes 10 procent svých ploch, kde vysadí obilí nebo řepku.
Průměrný Čech sní ročně 25 kilogramů jablek. Zhruba polovina z toho pochází z domácí provenience. Nůžky mezi tuzemskými a zahraničními, zvláště pak polskými, se budou čím dál více rozevírat. Polsko nemohlo po ruském embargu vyvážet svou nadprodukci jednoho milionu tun jablek do Ruska a ovoce následně mířilo do Evropy včetně Česka.
Od loňského ledna se navíc embargo vztahuje i na Bělorusko a předseda ovocnářské unie Martin Ludvík odhaduje, že se v nejbližších měsících počet sadů v republice dostane pod hranici 10 tisíc. „Mohly by tak ještě pět až šest let plodit, ale situace je opravdu neúnosná a je teď finančně výhodnější vysadit na místo jabloní obilí či řepku,“ řekl.
Zatímco farmářské ceny jablek klesají, výrazně stouply náklady na pěstování a především na skladování úrody. Jen těžko se pak podle Ludvíka dá konkurovat polským cenám, když polská vláda nastavila pro tamní zemědělce jiné dotační podmínky a třeba i daňovou politiku. Řetězce česká jablka až na výjimky nenakupují, berou to, co se jim nejvíc vyplatí.
V souvislosti s tímto počínáním obchodních řetězců Agrární komora ČR upozornila, jak si při prodeji jablek „brutálně mastí kapsy“. Oficiální statistická data jsou i zde neúprosná. Vloni v listopadu byla průměrná výkupní cena jablek od pěstitelů 13,45 Kč/kg. O měsíc později ovocnáři prodávali svá jablka dokonce o 1,17 Kč levněji, a to za 12,28 Kč/kg. Obchodní řetězce v listopadu toto základní ovoce nabízely za 30,67 Kč/kg a v prosinci cena stále přesahovala 30 korun.
U jablek je jasně vidět, že obchodníci za celý loňský rok oproti předešlému období průměrně zlevnili o 1 %. Pěstitelé jablek ale zlevnili až o 10 %, přitom na rozdíl od řetězců musí platit mnohonásobně vyšší náklady na pěstování, a především za energie při uskladnění a chlazení sklizené úrody,“ vyčísluje.
Místo toho, aby si supermarkety snížily svoji obchodní přirážku, začaly ovocnáře tlačit ke snížení výkupních cen. „Tady je v plné nahotě vidět, kdo krizi využívá či snad dokonce zneužívá, aby si nechal téměř stejné zisky a v případě ostatních potravin je naopak ještě navyšoval. Obchodní politika řetězců je naprosto jasná: Co nejlevněji od dodavatelů nakoupit a co nejdráž pak zákazníkům prodat. Hlavně, zákazníku, pořádně zaplať, ať jsou zisky co nejvyšší!“ dodává k velkým ztrátám českých pěstitelů jablek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.