Ze známých českých osobností jsou mezi účastníky předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo kněz Tomáš Halík.
Přednášky a besedy se budou zabývat problémem posilujícího populismu a nacionalismu nebo změny, které ve společnosti vyvolávají digitální technologie. Diskutující se budou věnovat i problémům, jež dosud elity přehlížely díky prosperitě, kterou demokracie přinesla.
„Dlouhodobé přehlížení významných společenských problémů ze strany elit je neomluvitelné," uvedl ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. „Voličská reakce, podněcovaná domácími populisty či mezinárodními diktátory, je ale také naprosto nepřiměřená a vede demokratické společnosti z doby míru a prosperity do prostředí politické volatility, nevypočitatelných mezinárodních vztahů, systému krátkozrakého národního sobectví a silné pozice autoritářských režimů jako Čína či Rusko," doplnil.
Kromě hlavního programu konference se souběžně s Forem 2000 koná také Festival demokracie, který nejen v Praze, ale i v dalších českých městech nabídne série besed, projekcí, výstav a koncertů. Na Festival demokracie dorazí do Prahy mimo jiné i předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä, který je nejvyšším politickým představitelem exilových Tibeťanů od roku 2011, kdy se dalajláma rozhodl vzdát světské moci.
U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Konference se koná pravidelně na podzim, před dvěma lety se jí zúčastnil mimo jiné tibetský duchovní vůdce dalajláma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp