Vedle schvalování invaze řeší policie v souvislosti s válkou na Ukrajině i další případy, například majetkovou trestnou činnost. Zde eviduje více než dvě stovky případů, mezi něž patří například sprejerství či poškozování ambasád.
Policejní mluvčí Ondřej Moravčík zmínil mimo jiné také 65 případů, kdy došlo ke schvalování ruské agrese. U třiceti z nich padlo obvinění. „To je vyloženě schvalování nebo teoreticky popírání, obecně je to vyjádření nějaké nenávisti související s ruskou válkou,“ uvedl Moravčík, jenž zároveň zdůraznil, že v Česku stále platí svoboda slova a možnost se vyjadřovat. Ale jak upozornil v minulosti nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity.
Odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš v té souvislosti uvedl, že stát by měl vymáhat zákony a normy, které jeho legislativní moc přijala.
Server iDnes.cz jako příklad výroku uvádí ten molekulární genetičky Soni Pekové, jež v jednom z rozhovorů vyzvala za to, aby se lidé modlili za ruského prezidenta Vladimira Putina. Policie následně Pekovou prověřovala kvůli popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy, nakonec však případ skončil uložením. Obdobně skončil i případ exposlance Lubomíra Volného, který ruskou invazi na Ukrajinu schvaloval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.