Návrh vrátit mariánský sloup na Staroměstské náměstí předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČL), ODS a ANO. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy sobě. Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie.
Kníže Schwarzenberg obnovu mariánského sloupu hájí tím, že ve skutečnosti byl postaven jako poděkování za úspěšnou obranu Starého Města pražského proti Švédům. „Jak známo, Švédové dobyli Malou Stranu a Hradčany, odvezli největší poklady, které tam Rudolf II. nashromáždil, jako Wulfilovu bibli, Codex Gigas, sochy z Valdštejnské zahrady a jiné vzácnosti. Staré Město se tehdy ubránilo nejenom díky císařským vojákům, ale i studentům a také podstatné pomoci pražských židů, kteří za to dostali prapor. Mariánský sloup byl postaven jako dík za toto všechno,“ zdůrazňuje ve svém facebookovém příspěvku.
Odmítavá část obyvatel se podle jeho slov opírá o ten omyl, že mariánský sloup byl symbol habsburské nadvlády a že stál v opozici proti Husovu pomníku. „Přitom pomník Jana Husa by postaven později, právě aby, abych tak řekl, vedl s mariánským sloupem dialog. A bylo to tak správné, neboť Mistr Jan Hus by ctitel Panny Marie. Ale to už dnes nikdo neví,“ dodává Schwarzenberg.
„Já bych byl ale rád, kdyby se mariánský sloup obnovil. Byl by to pro mě symbol smíření naší republiky s katolickou církví, neboť po pravdě řečeno, počátek Československa byl poznamenán dosti protikatolickými náladami a výroky, které dodnes někteří věřící cítí jako křivdu,“ zopakoval svůj postoj kníže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab