Mohlo by údajně jít například o Švýcarsko. "Jde o obvyklý postup, ke kterému přistupují i jiné státy," uvedla Grohová. Jedná se o designované velvyslance, jejichž vyslání již posvětil exprezident Václav Klaus a kteří již mají i souhlas hostitelské země, avšak k výjezdu jim chybí formální podpis Zemana na pověřovacích listinách. A mělo by to prý být do zemí, odkud se nynější velvyslanec musí vrátit.
S tím, že snížení úrovně českého zastupování by mohlo zhoršit vztahy s tou kterou zemí, Grohová nesouhlasí. "Naopak. My se snažíme, aby česká diplomacie působila tak, jak má, a zajistila chod v nejlepší možné míře vzhledem k situaci," řekla mluvčí. Diplomaté se souhlasem hostitelské země už jsou bráni jako velvyslanci, dodala.
Spor o Klausovou a Remka trvá
Hlava státu a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg mají již několik týdnů veřejnou rozepři o jmenování velvyslanců. Ministr odmítá Zemanovy návrhy na pozice v Rusku, kam by chtěla hlava státu bývalého kosmonauta a europoslance za KSČM Vladimíra Remka, a na Slovensku, kam zase prosazuje choť exprezidenta Livii Klausovou.
Prezident bez toho nechce podepsat zbylé kandidáty, celý proces vysílání šéfů zastupitelských úřadů je tak zablokovaný. Veřejné "propírání" velvyslanců kritizuje ČSSD i premiér Petr Nečas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk