„Byla zima a vedle stojící Vlado Klementis půjčil Gottwaldovi při tomto projevu svou kožešinovou čepici. Za to se mu odměnil popravou,“ připomněl expředseda TOP 09 a bývalý kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Podle něj dnešek není jen pro vzpomínání. Rozhodujícími tehdy byly pro vítězství komunistů také spolupráce a zbabělost politiků, kteří nebyli členy komunistické strany, ale vzdali se boje a přidali se.
„A dnes jsme pokračovali v hrdé tradici Vítězného února, pražská radnice si odhlasovala, že uděláme kotoul před velkým čínským diktátorem. Zrovna dnes jsme se zase poklonili před komunistickou velmocí,“ řekl s odkazem na to, že radnice uznáním Tchajwanu jako součásti Číny legitimizovala i jeho případnou okupaci a anexi.
„Byly vždy dvě Prahy, jedna, která hrdě bojovala za svobodu, a jedna, jež kapitulovala předem. Boj za svobodu musí vést každá generace, ten boj není nikdy vyhrán. Musíme být připraveni i na oběti. Doufám, že někteří z nás budou také k tomu připraveni,“ dodal.
Při rozdávání svíček zazněla Staroměstským náměstím jména obětí komunistických represí, faráře Josefa Toufara či Milady Horákové a dalších pěti desítek lidí, jen malé části z 10 000 těch, kteří podle organizátorů dnešní pietní vzpomínky zemřeli „rukou režimu, který vládl jménem lidu, ale proti lidem“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp