Tyto zbraňové amnestie se vyhlašují pravidelně a jejich výsledky si policisté pochvalují. „Poslední zbraňová amnestie probíhala v roce 2009, vybrali jsme při ní celkem 7 tisíc zbraní," řekl České televizi mluvčí Ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Vyhlášena má být už počtvrté, první proběhly v letech 1996 a 2003.
Kromě odevzdání nelegálně držené zbraně může její držitel v rámci amnestie také požádat o vydání příslušných dokladů, aby si ji mohl legálně ponechat. Tyto žádosti pak posoudí policie individuálně. Rozhoduje například podle toho, zda nebyl se zbraní spáchán trestný čin nebo nebyla získána krádeží.
Zbraňová amnestie představuje jednu z možností, jak snížit počet nelegálně držených zbraní. Podle trestního zákoníku činí sazba za přechovávání střelné zbraně bez povolení nebo další související přečiny až 2 roky odnětí svobody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem