Šéf ČSBS Vodička nebude moct promluvit na pietě v Lidicích

27.02.2019 14:00 | Zprávy

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nebude moct promluvit na pietě k 77. výročí vyhlazení Lidic. Neumožní mu to přípravný výbor akce. ČTK o tom dnes informovala v tiskové zprávě předsedkyně oblastní organizace Jana Bobošíková.

Šéf ČSBS Vodička nebude moct promluvit na pietě v Lidicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Vodička

Místo Vodičky vystoupí na pietě starostka Lidic a členka místní organizace Veronika Kellerová. Místopředseda svazu Emil Kulfánek považuje Kellerovou za váženou osobu, která Vodičku zastoupí. Vodička a vedení ČSBS v poslední době čelí kritice za své postoje.

Bobošíková v tiskové zprávě uvedla, že přípravný výbor pro organizaci pietní vzpomínky k 77. výročí vyhlazení Lidic na úterním jednání rozhodl, že Vodičkovi nebude umožněno 15. června na pietě vystoupit. Místo něj promluví Kellerová. Podle Bobošíkové se tak stalo na návrh člena ústředního výboru ČSBS Pavla Horešovského. Více Bobošíková záležitost nechce komentovat.

„Já si toho považuji, že budu mluvit na hrobě svého pradědečka a strýčka. Dál se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekla ČTK Kellerová. Kulfánek ji označil za výbornou členku a váženou osobu, která Vodičku zastoupí.

Vodička čelí kritice například za to, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Svaz se hájí, že Ondráček přispěl na opravu pomníků. Pozornost vzbudil i projev Vodičky na tryzně v Terezíně, židovské obce označily jeho výroky o uprchlících za xenofobní. Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský. Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, Vranský odchod zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu.

Organizace výtky odmítá. Některé obce a města přesto v poslední době odmítají s ČSBS spolupracovat, nechtějí svazu například poskytovat dotace. Situací by se měl dnes zabývat i Senát, který by mohl doporučit senátorům, aby omezili účast na vzpomínkových akcích svazu. Kulfánek to označil za ostudnou akci Senátu. Nevěří, že se žádný senátor jejich piet nebude účastnit.

V úterý zasedal ústřední výbor svazu. Podle serveru Deník N byla na programu jednání kritika vedení a pokus o jeho sesazení, který vzešel právě z lidické organizace. Delegáti nakonec Vodičku v hlasování podpořili. Kulfánek ČTK řekl, že v každé organizaci bývá kritika. Spory označil za vnitřní záležitost vedení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…