„S panem prezidentem jsme hovořili minulou středu a v příštích dnech a týdnech se budeme bavit ještě více podrobněji,“ řekl v úvodu Rudolf Jindrák, který je právě tou osobou, se kterou Miloš Zeman hovoří, když se v nějaké zahraničněpolitické otázce zmýlí. „Vracíme se k tomu. Když byly teď debaty v televizi, dávali jsme mu nějaké korekce nebo dovysvětlení,“ upřesnil a dodal, že na jeho připomínky prezident reaguje velmi přátelsky. „Nejde o poučení, spíše dialog,“ dodal.
Zahraniční cesty Miloše Zemana prý vycházejí hlavně z diskuse s ministerstvem zahraničí. „Řada věcí je daná. Máme nějaké sousedy, jsme členy nějakých uskupení, počínaje Evropskou unií a konče třeba Visegrádskou skupinou,“ upřesnil Jindrák a dodal, že co se týká síly slova samotných firem, tak například cesty do Ruské federace komunikují se Svazem průmyslu a dopravy a s Hospodářskou komorou. „Vždy se vygeneruje skupina podnikatelů, kteří mají nějaké zájmy. Chtějí mít v dané zemi byznys. A ti potom pana prezidenta doprovázejí,“ vysvětlil.
VIDEO ZDE.
O prezidentovi se píše hlavně jako o politikovi, který je příliš vstřícný vůči Rusku nebo Číně, že by ale Zeman táhl zemi na východ, Jindrák vyvrací. „Byli jsme v Rusku, ale tam jezdí celá řada politiků, v Soči byla v loňském roce paní kancléřka Merkelová a další západní politici. Je to součást širší zahraniční politiky,“ uvedl.
V závěru ale připustil, že Zemanovo vyjádření k ukrajinské krizi, že „Krym je ruský a Ukrajina by mohla žádat o kompenzaci“, není běžný názor. „Je to názor, který se svým způsobem diskutuje. I pan prezident Zeman k tomu dodává, že je anexe Krymu protiprávní a že je to v rozporu s mezinárodním právem,“ zdůraznil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab