Senát doporučil svým členům, aby nechodili na akce svazu bojovníků

27.02.2019 19:30 | Zprávy

Senát doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Svaz podle dnešního usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Místopředseda ČSBS Emil Kulfánek označil krok Senátu za ostudný. Nevěří tomu, že se žádný senátor nebude piet účastnit.

Senát doporučil svým členům, aby nechodili na akce svazu bojovníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon o úpravě vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království z EU a novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Doporučení k omezení účasti členů horní komory na pietních akcích pořádaných nebo spolupořádaných svazem horní komora zdůvodňuje „současným směřováním spolku, vystupováním a projevy jeho hlavních představitelů, odklonem od jeho původních hodnot, jeho zpolitizováním a inklinací k hodnotám předlistopadového režimu“. V případě akcí oblastních organizací ČSBS nabádá horní komora své členy, aby na nich svou osobní účast zvážili. Na akce pořádané ústředím svazu by senátoři neměli chodit vůbec a měli by volit jinou formu uctění památky.

Pro návrh hlasovalo 53 přítomných členů horní komory, proti byli dva. Dalších 14 senátorů se hlasování zdrželo.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09) uvedl, že ve vedení svazu jsou bývalí spolupracovníci socialistické Veřejné bezpečnosti nebo normalizační členové někdejší Komunistické strany Československa. Připomněl také výrok pozdějšího prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda ze sněmovního projevu v roce 1929 o tom, že komunisté se do Moskvy jezdí učit, „jak vám zakroutiti krkem“. „A dneska komunisté drží vládu pod krkem. A Český svaz bojovníků za svobodu adoruje hodnoty, proti kterým se tady chceme nějakým způsobem vymezit,“ řekl senátor, jenž návrh usnesení předložil.

Svaz v poslední době čelil kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Pozornost vzbudil i projev předsedy ČSBS Jaroslava Vodičky na tryzně v Terezíně, židovské obce označily jeho výroky o uprchlících za xenofobní. Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský. Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, Vranský odchod zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu.

Část samospráv v reakci na opakované kontroverze uvedla, že nechce svaz dál dotovat. Týká se to například Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje. Plzeň dotaci svazu výrazně snížila. Praha odmítla půjčit svazu sál Staroměstské radnice pro akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepráskejte petardy, vystrašíte Ukrajince, žádal Kundra. Jenže se zjistilo, kdo je odpaluje

17:55 Nepráskejte petardy, vystrašíte Ukrajince, žádal Kundra. Jenže se zjistilo, kdo je odpaluje

Kvůli čemu se Češi dokážou na konci roku spolehlivě rozhádat? No přece kvůli petardám! Zatímco jedni…