Některá nařízení a směrnice, která navrhuje Evropská komise, by vláda podle senátních výborů měla vetovat, pokud nebudou vyčísleny jejich dopady.
Senátoři zřejmě označí za nezodpovědné prosazovat návrhy například na razantní snižování emisí, pokud není jasný způsob náhrady stávajících energetických zdrojů. Nejkritičtější bude zřejmě postoj senátorů k návrhům na zdanění energetických produktů a elektřiny nebo k zavádění infrastruktury pro alternativní paliva a ke zpřísnění norem pro emise oxidu uhličitého. Senátní výbory uvedly, že návrhy nezohledňují rozdílnou kupní sílu v jednotlivých státech EU.
Komise chce do roku 2030 zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů až na 40 procent, protože současný cíl 32 procent podle ní není dostačující. V důvodové zprávě ke směrnici o podpoře energie z obnovitelných zdrojů například uvádí, že cíl 40 procent nemá žádné nevýhody, a je tak upřednostňovanou a účinnou možností. Vláda má ale výhrady proti zavedení povinného podílu vodíku, zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů pro vytápění a chlazení budov nebo vůči změnám u úspor emisí v dopravě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.