Pozměňovací návrh na zákaz frakování přednesla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Ta uvedla, že pokládá za nutné vyslyšet především hlas veřejnosti. Jde podle ní zejména o řadu obcí, které s průzkumem možných ložisek břidlicových plynů zásadně nesouhlasí. Na jednání výboru přítomní zástupci ministerstva průmyslu a obchodu odmítli zakazovat zmíněné metody. Argumentovali tím, že nebylo v ČR zatím uděleno jediné průzkumné území na tyto metody. Návrh podle nich neumožní prodloužit výtěžnost tzv. doštěpováním ložisek ropy a plynu na jižní Moravě firmě Moravské naftové doly (MND) Karla Komárka.
Tento názor odmítá Koalice STOP HF. Zákaz je podle ní koncipován s ohledem na možnost doštěpit ložisko konvenčních zdrojů v rámci Moravských naftových dolů. „Primárně cílíme jinam, a to zakázat průzkum a těžbu z nekonvenčních zdrojů,“ řekl PL národní koordinátor Koalice STOP HF Jiří Malík. Tomu umožnili senátoři na výboru vystoupit a ozřejmit několikaletý boj jeho koalice proti těžbě plynu z břidlic, která by ohrozila vodní zdroje v ČR.
Předseda výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Miloš Vystrčil (ODS) je osobně pro zákaz frakování. „Na výboru nás dnes bylo sice jen devět, ale hlasováním se rozhodlo, že doporučíme plénu Senátu schválit horní zákon mimo jiné s pozměňovacím návrhem, který se týká zákazu frakování. Myslím, že Česká republika není vhodným místem pro takovéto experimenty,“ řekl PL Vystrčil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Petrů