Senátorka Emmerová: Svoboda se často rozpojila s odpovědností

07.11.2014 10:25 | Zprávy

V rozhovoru, který poskytla naší redakci Milada Emmerová (ČSSD), zhodnotila nejen polistopadový vývoj v Česku, ale vyjmenovala i celou škálu osobností, které se podle ní pozitivně zasadily o změny poměrů. Zastala se řady dnešních komunistů a naopak zkritizovala tzv. svobodu slova u mnohých novinářů. Rozpovídala se také o proměně a kvalitě českého zdravotnictví. Okomentovala poplatky ve zdravotnictví a upozornila na úskalí, s nimiž se rezort musí vypořádat. Řeč přišla také na problematiku tzv. mezigeneračních domů. A prozradila nám, proč je zklamaná z uplynulých voleb.

Senátorka Emmerová: Svoboda se často rozpojila s odpovědností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Milada Emmerová

Paní senátorko, jak byste hodnotila výsledek podzimních voleb? O čem podle vás vypovídají?

Slabá účast spoluobčanů v letošních podzimních volbách zřejmě vyplývá z několika faktorů, z nichž rozhodující je atmosféra ve společnosti. Přesně tak, jak to nazýval pan prezident Václav Havel: blbá nálada. Svoji roli sehrálo také pěkné počasí, ale to není zdaleka rozhodujícím faktorem. Povolební vyjednávání přinášejí další zklamání, neboť rozhodující není skutečnost, kdo volby vyhrál, nýbrž to, kdo s kým už se předem anebo dodatečně domluvil, a to bez respektu k vítězi. Mám obavy, že tato skutečnost nahraje těm, kteří například z pouhé recese budou volit nové strany a hnutí, nebo nevýznamná, zatím nezavedená uskupení. Mrzí mě, že na kandidátkách bylo mnoho tzv. nezávislých. Toto označení skrývá mnoho nevyzpytatelného… Osobně se domnívám, že nezávislý nemůže být nikdo. Toto vše může v dalších volbách přinést mnohé nesnáze a překvapení.

Tradičně jsou u nás ve volbách úspěšní zejména lékaři a i vy sama jste původním povoláním lékařka. Čím si vysvětlujete, že se těší u voličů takové oblibě a hlavně, že mají chuť kandidovat? Přeci jen funkce politika, na rozdíl od lékaře, je u nás dosti nepopulárním povoláním. A nelitujete někdy svého rozhodnutí kandidovat?

V tom vám dávám za pravdu. Povolání lékaře je v různých průzkumech veřejného mínění umístěno na prvních místech v oblibě. Každý z nás si bezděčně uvědomuje, že jde o člověka, který musel absolvovat náročné studium, což vyžaduje jistý soubor osobních vlastností, především pevnou vůli, trpělivost, ctižádostivost atd., atd. Teprve samotná praxe prověří, jaké má tento člověk vědomosti, ale především – jak umí jednat s pacienty a jejich bližními, a to i v relativně nestřežených nebo mimořádných situacích. Proto občany napadne, že to by mohl být ten pravý politik, který by je dokázal zastupovat v jejich přáních a zájmech. Je samozřejmé, že dotyčný navrhovaný musí mít chuť „do toho jít“… Dle mých zkušeností je takových lidí v politice třeba. Při tvorbě zákonů se totiž vyskytují problémy, které vyžadují odbornost ze všeho nejvíc. A pokud by tam lékař nebyl, může dojít k mylným formulacím, které by mohly mít fatální vyústění.

Osobně se v Poslanecké sněmovně i v Senátu cítím dobře. Jde o to, aby se člověk choval přirozeně, slušně a přesto otevřeně. Tak získá oblibu u kolegů politiků a hlavně u zaměstnanců Parlamentu. A máte pravdu: lékař tím spíše…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…