„Trochu stranou zájmu se totiž v koaličních jednáních neustále projednává i takzvaná sektorová daň. Tedy speciální daňové pásmo určené firmám působícím v energetice, finančnictví nebo telekomunikacích. Jde o společnosti ze státem silně regulovaných oborů, které byly schopné i v krizi vykazovat tučné zisky. A těmi by státní kasa mohla zkusit zalepit díry ve svém hospodaření,“ připomíná server.
“Podle indicií, které z dosavadních jednání zaznamenala Česká pozice, by ale právě sektorová daň jen pro vybraná odvětví mohla být jakýmsi kompromisem, na nějž by Babiš (jehož firem by se nedotkla) mohl sociálním demokratům přistoupit. Splnil by slib, že firmám obecně se daně nezvedly, socialisté by zase mohli tvrdit, že byznys konečně více přispívá na stat,” uvedl server.
Poukazuje na to, že tuto daň má v programu ČSSD, která voličům slibovala sazbu mezi 25 až 30 procenty. Teď už se ale mluví jen o dolní hranici. I tak by ale přinesla do rozpočtu každoročně miliardy korun. A z valné většiny zahraničním vlastníkům by tyto miliardy neodtekly na dividendách. Vyjednavači ČSSD nejčastěji uvádějí částku osm až devět miliard korun, kterou je třeba na valorizaci důchodů a kterou by právě zmíněná speciální dávka vynesla.
Server upozorňuje na to, že odklad jasného rozhodnutí o sektorové dani mobilizuje lobbisty. Napíklad skupiny PPF, která se koupí české divize Telefóniky stala jedním ze tří nejvýznamnějších hráčů na telekomunikačním trhu a nová daň by se jí do plánů velmi nehodila.
A vrchní lobbista Petra Kellnera, exministr Vladimír Mlynář, už podle informací serveru Česká pozice obchází některé zástupce politických stran s jasným cílem zabránit sektorové dani. „Zajímavé také bude, kdo se v pražských kavárnách objeví u stolu s Vladimírem Johanesem, který kope za ČEZ,“ podotýká server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam