Křeslo pod prezidentem republiky se budou snažit rozhoupat členové horní komory Parlamentu na základě iniciativy senátora Václava Lásky. Ten avizoval podání ústavní žaloby na prezidenta pro hrubé porušování Ústavy už před několika měsíci. Pod návrh se podepsalo 37 senátorů.
Senátem žaloba teoreticky projít může, to však ještě rozhodně nezaručuje její úspěch. Jak to během hlasování v horní komoře bude vypadat, může napovědět až účast na zasedání.
V daném případě je totiž pro schválení návrhu nutná třípětinová většina přítomných, nikoli všech senátorů. Zde je rozdíl proti projednávání žaloby v Poslanecké sněmovně, tam je zapotřebí třípětinová většina všech poslanců, nikoli jen těch přítomných. Už proto je zřejmé, že pokus skupiny senátorů je předem odsouzen k neúspěchu, neboť hnutí ANO, ČSSD, KSČM ani SPD by ve Sněmovně návrh zcela jistě nepodpořily.
Projednávání bodu o podání žaloby na prezidenta Zemana bude v Senátu neveřejné. Všichni, kdo nejsou senátory, budou před zahájením projednávání bodu ze sálu i přilehlých prostor vykázáni, včetně médií. Stanovuje to zákon.
„K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. Jednání Senátu o návrhu ústavní žaloby a o návrhu na její odvolání je neveřejné. Při jednání o návrhu ústavní žaloby a o návrhu na její odvolání lze podávat pouze návrhy na schválení nebo zamítnutí. O návrzích se hlasuje veřejně podle jmen,“ říká jednoznačně zákon o jednacím řádu Senátu. Výsledek hlasování bude ihned zveřejněn, ovšem ne to, jak který senátor hlasoval. Tyto informace tak budou pouze neoficiální nebo podle toho, zda to senátoři sami veřejně sdělí.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček opakovaně zdůrazňuje, že Láskův návrh ústavní žaloby je paskvil, prý je ostuda, že něco takového v Senátu vůbec vzniklo. „Fakta jsou jasná, tzv. ústavní žaloba je mimořádný právní paskvil, což autoři velmi dobře vědí. Jde o čistě politický krok neúspěšných politiků, kteří se dodnes nesmířili s dvojnásobným vítězstvím Miloše Zemana v přímých prezidentských volbách,“ napsal v úterý na Twitteru.
Mluvčí Hradu též jednoznačně odmítl, že by se prezident projednávání návrhu žaloby zúčastnil, na což má nejen nárok, ale byl k tomu i nepřímo vyzván. Sám Zeman dlouhodobě tyto své kritiky označuje za neúspěšné politiky, kteří se jen snaží mu coby „trpaslíci okopávat kotníky“.
Skupina senátorů v čele s Václavem Lásku si v horní komoře nezískala přízeň ani toho „nejvyššího“, šéfa Senátu Jaroslava Kubery. Ten bude hlasovat proti a snahu svých senátních kolegů vnímá jako politickou hru těch, kteří se chtějí zviditelnit. „Žaloba, který by vedla až k odvolání prezidenta, nemá šanci na úspěch,“ uvedl Kubera.
Svůj názor předseda Senátu potvrdil i ve středu ráno pro ParlamentníListy.cz. „Pořád to platí, já se neměním. Velmi rád bych podpořil tu zúženou variantu, které pracovně říkám Staněk, ale tuhle velkou ne. Nepovažuji to za nezbytné a hlavně nemá šanci na úspěch,“ konstatuje Kubera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka