Šetření má začít už letos. Úspora stanovená českou vládou se rovná přibližně množství energie vyrobenému za rok jadernou elektrárnou Temelín. Ministerstvo chce kvůli úsporám posílit dotační programy pomáhající právě k šetření energií. Pro rodiny a průmysl jsou připraveny dva scénáře. První je například program Nová zelená úsporám, Panel 2013+, nebo operační program Podnikání a inovace. Stát doufá, že na to získá peníze z evropských fondů a prodeje emisních povolenek.
„Představa je, sesbírat tímto způsobem 60 miliard korun," řekl HN šéf energetické sekce ministerstva Pavel Gebauer. Sám stát plánuje uspořit část energií rekonstrukcemi státních budov.
Pokud by se následně v roce 2017 ukázalo, že se spotřeba energie v ČR nesnižuje podle plánu, přeneslo by se šetření na dodavatele energií. Museli by třeba zákazníkům poskytovat poradenství ohledně úsporných investic, nebo je přímo financovat. „Sledujeme situaci a připravujeme se na to," řekl deníku mluvčí energetické firmy ČEZ Ladislav Kříž.
Například podle iniciativy Šance pro budovy však budou investice do úsporných opatření mnohem vyšší, dohromady až 350 miliard korun. Také podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka je taková částka bližší realitě než odhad Ministerstva průmyslu a obchodu, píší HN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk