Jižní Korea se rozhodně postaví proti jakékoli další provokaci ze strany KLDR a ve spolupráci s mezinárodním společenstvím se postará, aby severní soused za jaderný test tvrdě zaplatil, uvedla v reakci na údajný test jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje. Aktuální zkouška by podle ní mohla zásadně změnit situaci kolem severokorejského jaderného programu.
Japonsko proti testu protestovalo
Proti údajnému testu vodíkové pumy ostře protestovalo také Japonsko. Mluvčí tokijské vlády uvedl, že premiér Šinzó Abe bude v úzkém kontaktu s vládami USA, Jižní Koreje, Číny a Ruska. „Je to něco, co nemůžeme akceptovat,“ uvedl. Sám Abe podle AFP zkoušku označil za „vážnou hrozbu“ pro bezpečnost jeho země.
Čínská vláda oficiálně na zprávy o testu zatím nereagovala, státní tisková agentura ale uvedla, že jaderný test je v rozporu se snahou o celosvětové jaderné odzbrojení. Jakákoli činnost narušující stabilitu v severovýchodní Asii je podle ní „nežádoucí a nemoudrá“.
Čína je nejvýznamnějším diplomatickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu, v posledních letech se ale vztahy obou zemí zhoršily právě vzhledem k rozhořčení Pekingu nad severokorejskými jadernými a raketovými testy.
USA na provokace KLDR adekvátně odpoví
Bílý dům uvedl, že tvrzení severokorejského režimu o úspěšném testu vodíkové pumy nemůže potvrdit, ale odsoudil jakékoli porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Severní Koreu vyzval k dodržování jejích mezinárodních závazků. Na severokorejské „provokace“ prý USA adekvátně odpoví a budou nadále „chránit a bránit“ své spojence v regionu.
Britský ministr zahraničí Philip Hammond na Twitteru uvedl, že pokud se zprávy o testu potvrdí, bude to „provokace“, kterou bezvýhradně odsuzuje, a „závažné porušení“ rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Šéf britské diplomacie je právě na dvoudenní návštěvě Pekingu.
Za „nepřijatelné porušení“ rezoluce Rady bezpečnosti OSN zkoušku označila také Francie.
Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.
Pchjongjang zatím provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013, všechny v Pchunggje na severovýchodě země. Kvůli svému zbrojnímu programu podléhá tvrdým sankcím USA, Evropské unie a OSN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk