Analýzu organizace Evropské hodnoty zveřejnil server Aktuálně.cz. Mezi vybranými výraznými politiky se zde objevuje lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který podle šetření šíření ruského a čínského vlivu „příležitostně napomáhá“. Nejvíce pak šíření ruských a čínských zájmů má napomáhat šéf hnutí SPD Tomio Okamura a poslanec SPD Radim Fiala. Významné šíření ruského vlivu je připisováno také Jaroslavu Foldynovi (SPD) a čínského vlivu předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO).
Pro ty, kteří naopak proti ruskému a čínskému vlivu bojují, sahá analýza do vládních řad. Mezi největšími bojovníky proti vlivu ruské strany se objevují šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), premiér Petra Fiala (ODS) a poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Politikům bojujícím proti čínskému vlivu vévodí rovněž Helena Langšádlová a Jan Lipavský spolu s předsedkyní Poslanecké Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).
S výsledky analýzy se někteří z nich včetně zástupců vlády nyní chlubí na sociálních sítích.
Například pirátský europoslanec Marcel Kolaja je s analýzou spokojen, avšak seznam těch, kdo napomáhá šířit vlivy těchto mocností, by rozšířil i o poslance Evropského parlamentu za Občanskou demokratickou stranu Jana Zahradila: „Kdo bojuje nejvíce proti čínskému vlivu? Jan Lipavský z Pirátské strany a Hana Langšádlová z TOP 09. Andrej Babiš se pohybuje na obrácené straně stupnice. Škoda že analýza nezahrnuje europoslance. Kam by asi tak byl umístěn Jan Zahradil z ODS?“ přemítá Kolaja ve svém tweetu.
Kdo bojuje nejvíce proti čínskému i ruskému vlivu? @JanLipavsky z @PiratskaStrana a @H_Langsadlova z @TOP09cz. @AndrejBabis se pohybuje na obrácené straně stupnice. Škoda, že analýza nezahrnuje europoslance. Kam by asi tak byl umístěn @ZahradilJan z @ODScz? https://t.co/Vmq6xVOdVw
— Marcel Kolaja (@PiratKolaja) November 22, 2022
Občanská demokratická strana použila analýzu Evropských hodnot k útoku na expremiéra Andreje Babiše, který vládu systematicky tepe, že pro Česko a jeho občany dělá málo, a jako majitel Agrofertu má vazby na lidi, kteří mají k Rusku blízko: „Podle Andreje Babiše toho vláda udělala málo. Pane Babiši, pro zájmy Ruska a Agrofertu jsme opravdu neudělali nic a chápeme, že vám to vadí. Naše vláda snižuje závislost na nebezpečném Rusku a hájí zájmy České republiky,“ uvedla v reakci na svém twitteru.
Podle Andreje Babiše toho vláda udělala málo. Pane Babiši, pro zájmy Ruska a Agrofertu jsme opravdu neudělali nic a chápeme, že Vám to vadí. Naše vláda snižuje závislost na nebezpečném Rusku a hájí zájmy České republiky ????
— ODS (@ODScz) November 22, 2022
K analýze přidal komentář také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan, který spolu s ní upozornil, před kterými politiky je třeba mít se na pozoru: „Rusko není náš přítel. Víme to dlouho. V posledních měsících je nám to velmi intenzivně připomínáno. I proto se musíme mít na pozoru před ruským vlivem na naši politiku, ekonomiku i celou společnost. Kdo proti ruskému vlivu bojuje, se můžete podívat sami,“ odkázal člen vlády na příslušnou analýzu.
Rusko není náš přítel. Víme to dlouho. V posledních měsících je nám to velmi intenzivně připomínáno. I proto se musíme mít na pozoru před ruským vlivem na naši politiku, ekonomiku i celou společnost.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) November 22, 2022
Kdo proti ruskému vlivu bojuje se můžete podívat sami: https://t.co/8UCifsQhIn pic.twitter.com/DgUsVGUSUM
Ministryně pro vědu Langšádlová pak výsledky analýzy doplnila o své konkrétní kroky, které v boji proti ruským a čínským zájmům učinila. „Iniciovala jsem vznik stálé komise pro hybridní hrozby. Bojovala jsem proti účasti Rosatomu při dostavbě Dukovan. Opakovaně jsem vystupovala proti členství v postsovětských bankách, které pro Česko nejsou přínosem,“ zmínila v této věci své zadostiučinění a závěrem zdůraznila: „Rusko je bezpečnostní hrozbou, to dnes vidí už všichni.“
- Iniciovala jsem vznik Stále komise pro hybridní hrozby.
— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) November 22, 2022
- Bojovala jsem proti účasti Rosatomu při dostavbě Dukovan.
- Opakovaně jsem vystupovala proti členství v postsovětských bankách, které pro Česko nejsou přínosem.
Rusko je bezpečnostní hrozbou, to dnes vidí už všichni.
Pekarovou Adamovou a Langšádlovou se na svých twitterových stránkách pyšnila TOP 09. „Naše předsedkyně Markéta Pekarová Adamová a ministryně Hana Langšádlová jsou v boji proti čínskému a ruskému vlivu jedněmi z nejlepších vůbec. Na opačném pólu Andrej Babiš, Radek Vondráček, Tomio Okamura. Nepřekvapuje. Jsme na naše političky moc hrdí,“ uvedla TOP 09 spokojeně.
Naše předsedkyně @market_a a ministryně @H_Langsadlova jsou v boji proti čínskému a ruskému vlivu jedny z nejlepších vůbec.
— TOP 09 (@TOP09cz) November 22, 2022
Na opačném pólu Andrej Babiš, Radek Vondráček, Tomio Okamura. Nepřekvapuje.
Jsme na naše političky moc hrdí.??
Sám Babiš závěry projektu označuje za absolutní nesmysl. „Vždy jsem byl prozápadní a proevropský,“ hájí se šéf hnutí ANO.
V analýze, již Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty vydalo letos na jaře, se v žebříčku nejvýraznějších českých politiků šířících dezinformace objevili z SPD Tomio Okamura, Ivan David, Radim Fiala, Radek Rozvoral a Lubomír Volný z Volného bloku.
Na základě této analýzy pak pořad Newsroom ČT24 odvysílal reportáž s názvem „Nejvýraznější čeští dezinformátoři v době pandemie”, byl však následně pokárán Radou rozhlasové a televizní vysílání Českou televizi.
Podle Rady šlo o jednostranný názor a v pořadu chyběly názory odborníků s odlišnými stanovisky. „Provozovatel tím divákům neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ stojí v dokumentu z jednání Rady, které proběhlo 4. května. Rada dala České televizi k nápravě sedm dní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab