"Obě země jsou ochotny prohloubit mechanismus spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy," popsal prezident jeden ze společných zájmů Česka a Číny. Skupina 16+1, kterou tyto země s Čínou tvoří, bude hledat další možnosti rozvoje, dodal.
Prezident také ocenil spolupráci Číny s Českou republikou, použil přitom čínský příměr o sbližování srdcí obou zemí. "Vzájemná spolupráce pokračuje dalšími kroky, a je stále pevnější," poznamenal.
Část jeho projevu byla zaměřena na čínské hospodářství. Prezident řekl, že ekonomika jeho země vstoupila do "stavu nového normálu, který se vyznačuje přechodem z vysokého tempa růstu na střední". Čína ale podle Si Ťin-pchinga stále představuje "důležitý pohon" pro globální ekonomiku.
Dále uvedl, že Čína prochází "velkým obrozením čínského národa". Tento "čínský sen" prý zahrnuje dva cíle - do roku 2020 proti roku 2010 zdvojnásobit HDP a příjem venkovského obyvatelstva, a do poloviny století dokončit proměnu na "moderní demokratickou socialistickou zemi".
Si Ťin-pching označil Čínu za "největší rozvojovou zemi světa". Do pěti let je v plánu zvýšení kvality čínských výrobků, s dalšími kroky počítá právě schválená třináctiletka, dodal prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa