Podle informací CNN doprovázely Siovo letadlo čtyři stíhačky saúdského královského letectva hned po vstupu do vzdušného prostoru země. Přistání pak doprovodilo šest akrobatických letounů, které vytvořily dlouhé zelené kouřové stopy. Pro čínského vůdce byl rozvinut fialový koberec a zazněly výstřely z kanónů.
Takového přijetí se v Saúdské Arábii dříve dočkaly zejména americké delegace. Nyní se zdá, že největší světoví producenti ropy chtějí navázat bližší kontakty s Čínou, která je zase největším ropným spotřebitelem na světě.
Součástí několikadenní návštěvy čínského prezidenta budou podle agentury Al Jazeera dvě konference, na nichž se sejdou vedoucí představitelé z celého arabského světa. Budou podepsány desítky obchodních, hospodářských a vojenských dohod v hodnotě až třiceti miliard dolarů.
Očekává se, že akce bude plná okázalosti a přepychu, saúdský král nebo jeho korunní princ Mohammed bin Salmán – možná udělí čínskému vůdci několik vyznamenání a medailí. Diplomatické jednání bude podle interních zdrojů okořeněno mnoha dalšími extravagantními projevy přátelství, které mají zdůraznit prohlubující se partnerství mezi Pekingem a Rijádem.
Siovo přivítání na koberci je na hony vzdálené cestě prezidenta Joea Bidena do Rijádu letos v létě. Tehdy Bidena přivítal s vážnou tváří korunní princ Mohammed bin Salmán a poté mu v přímém přenosu oznámil, že nedojde k výraznému zvýšení těžby ropy, jak USA po svém spojenci požadovali v souvislosti s plánovaným embargem a cenovým stropem na ruskou ropu. Zatímco bin Salmán tehdy své rozhodnutí pronášel, saúdská státní televize se obrátila na viditelně podrážděného Bidena, který vypadal, že ho vývoj událostí zaskočil. O několik měsíců později bavíc Saúdská Arábie naopak snížila těžbu ropy.
Pompézní přílet čínského prezidenta nese podle expertů jasný vzkaz, že zatímco vztahy arabského světa se Spojenými státy mohou ochladnout, Peking se stává stále důležitějším partnerem jak v oblasti obchodu, tak bezpečnosti.
„První zprávou je, že se jedná o novou Saúdskou Arábii. Toto je nový Záliv. Je to nová realita,“ řekl pro CNN analytik Spojených arabských emirátů a hostující vedoucí pracovník Harvardovy univerzity Abdulkhaleq Abdulla. „Nová realita spočívá v tom, že Čína je na vzestupu, Asie je na vzestupu, ať se to USA líbí, nebo ne,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.