Vinohradská vila Karla a Josefa Čapka je v nabídce realitní kanceláře. Přesněji řečeno ta její polovina, kterou obýval spisovatel Karel Čapek se svým otcem. To se ale nelíbí veřejným institucím. Například podle vedení Památníku národního písemnictví by se měla vila zčásti upravit jako badatelské pracoviště a zčásti otevřít veřejnosti. "Byl jsem se ve vile podívat. Vypadá to tam, jako kdyby Karel Čapek odešel jen den předtím. To dobové vybavení, včetně telefonu či gramofonu, musí lidé přece mít šanci vidět," říká pro LN ředitel památníku Zdeněk Freisleben.
Ministerstvo zvažuje možnosti
Jenže k tomu, aby stát mohl vilu odkoupit, je nutný souhlas Ministerstva kultury. To nyní v čele s ministryní Hanákovou zvažuje, zda na koupi uvolní požadovaných 49 milionů korun. Jiná cesta, jak se dostat k cenným materiálům, ale neexistuje. Majitel vily, prasynovec spisovatele a jeho manželky Olgy, Karel Scheinpflug nechce vykupování jednotlivých kusů pozůstalosti povolit.
Přímluvu za odkoupení Čapkovy vily chystají i další instituce a osoby zajímající se o život a dílo slavného spisovatele. Pro ParlamentníListy.cz už se k tématu vyjádřil například poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. "Já si myslím, že by se stát měl snažit vilu bratří Čapků získat, je to povinnost Ministerstva kultury. Měl by se do toho aktivně vložit a intenzivně se o to zajímat. Je to můj názor už jako nestínového ministra kultury, ale na místě paní Hanákové bych se o ten objekt staral," míní poslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr