Sjednocená Evropa? To je ten největší možný průšvih. Ekonom dokládá příklady z historie, k čemu to povede

28.06.2016 8:56 | Zprávy

Chybu čas od času udělá každý stát, i ten s nejlepším volebním systémem a nejmoudřejšími státníky. Nikdo nemá patent na rozum, říká ekonom Pavel Kohout pro SecurityMagazín.cz.

Sjednocená Evropa? To je ten největší možný průšvih. Ekonom dokládá příklady z historie, k čemu to povede
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

„Nyní si představte místo 28 nezávislých států jeden obrovský federativní stát. Jaká je pravděpodobnost, že tento stát udělá během delší doby fatální chybu? Politici a úředníci jsou omylní nejen na národní, nýbrž i na federální úrovni. Ani nejnáročnější kritéria výběru, ani nejpřísnější požadavky na vzdělání a zkušenosti nedokážou zabránit možnosti mimořádně závažné politické chyby strategického rázu,“ poznamenává dále. 

Původní text ZDE.

Všímá si poté situace v Číně, která odedávna používala velmi přísný systém zkoušek pro výběr státních úředníků. „Jak je možné, že to byla právě věčně rozhádaná a věčně válčící Evropa, která dokázala rozšířit svoje jazyky, svoji kulturu a svoji moc po celém světě? Mimo jiné i proto, že v 15. století Čína na základě centrálně přijatého rozhodnutí zničila své oceánské loďstvo z důvodu vysokých nákladů. Namísto kolonizace světa se uzavřela do sebe a uvolnila prostor janovskému námořníkovi Kolumbovi ve španělských službách, aby to byl on, kdo objeví Ameriku,“ dodal Kohout. Kolumbus podle něj pro svou expedici získal podporu až po mnoha pokusech u různých evropských trůnů. Kdyby Evropa byla sjednocená, možná by prý dopadl stejně jako čínský admirál Zheng He a jeho celoživotní dílo by bylo pryč. 

„Nejednotnost Evropy byla její největší výhodou ve srovnání s Čínou a Ruskem. Velká impéria mají tendenci bránit status quo spíše než objevovat a tvořit. Velká impéria mají tudíž přirozený sklon ke konzervativnosti až strnulosti. Velká impéria jsou řízena centrálně – a centralismus znamená prakticky jistotu, že impérium se dříve nebo později dopustí fatálního omylu, který bude znamenat jeho zkázu. Čím více zákonů a vyhlášek, čím více rozhodnutí, tím vyšší je tato pravděpodobnost,“ podotýká s tím, že výhodou roztříštěného kontinentu s 28 nezávislými státy je fakt, že fatální chyba kteréhokoli z nich neznamená zhroucení systému.

„Nepřináší brutální revoluci a nestojí desítky milionů životů. Dokonce ani když polovina Evropy propadla marxistickému bludu a vydala se chybnou cestou, neznamenalo to konec civilizace. Západní část Evropy se poučila, že tudy cesta nevede. Východní část Evropy pak mohla po selhání socialistického experimentu hledat vzor na Západě. Tak robustní je evropská civilizace! Díky své rozmanitosti Evropa stále žije,“ tvrdí Kohout a pozastavuje se nad dnešním rozhodováním politiků, kteří vytváří stále těsnější unii. 

„Odchod Velké Británie z EU znamená v tomto kontextu narušení mocenského monopolu a zvrat dosavadního trendu nepřetržité územní expanze impéria. Feudálové v Bruselu nebyli na tuto možnost připraveni a jejich první reakce jsou náležitě hysterické. Ale nemají žádnou dobrou volbu. Buď umožní Británii hladký odchod a ukáží ostatním, že cesta ven existuje. Když ostatní uvidí, že prosperita existuje i mimo EU, jaká bude motivace zůstávat? Anebo budou hrát tvrdou hru, budou Britům házet klacky pod nohy a doufat, že členské země zastraší,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…