Skládačka slavného amerického deníku: Česko příkladné v boji s virem. Lidé jsou zvyklí na restrikce z dob komunismu. A mají slabé zdravotnictví

14.04.2020 16:12 | Zprávy

Slavný americký deník The Wall Street Journal chválí „chudší země střední a východní Evropy“ za rychlý a razantní přístup ke koronaviru. Mezi země, ze kterých by si podle deníku měly vzít Spojené státy a země západní Evropy příklad, řadí i Českou republiku. „Země v tomto regionu rychle přistoupily k restrikcím, čímž udržely infekci pod kontrolou,“ chválí americký deník.

Skládačka slavného amerického deníku: Česko příkladné v boji s virem. Lidé jsou zvyklí na restrikce z dob komunismu. A mají slabé zdravotnictví
Foto: FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš s rouškou

The Wall Street Journal referuje o stavu nemocnic v západní Evropě, které jsou zcela přeplněné lidmi, jež postihla nová infekce koronaviru. „Zdejší márnice přestávají zvládat rostoucí počet mrtvých,“ píše se v článku s tím, že „ve státech východní Evropy byla mezitím infekce z velké části udržována pod kontrolou a tamější vlády nyní začínají uvolňovat přísná opatření“.

Jako důkaz jsou přidána čísla mrtvých k tomuto týdnu, kdy například Španělé mají 350 úmrtí spojených s nemocí COVID-19 na milion obyvatel, Itálie 322, Belgie 314, Francie 202 a Británie 145. Naproti tomu třeba v Rumunsku se jedná o 15 ztrát na životech na milion obyvatel, v České republice 12, v Polsku 5 a na Slovensku bezprecedentních 0,4 úmrtí na milion občanů státu.

Tyto země se podle deníku obávaly, že jejich „relativně slabé systémy zdravotní péče“ by nezvládly velký nápor pacientů, a proto se rychle vydaly směrem přísných opatření, která společnost izolovala, a zabránila tak rapidnímu šíření ohnisek viru. „Populace je v těchto zemích starší, nemocnice mají horší vybavení a je zde méně doktorů než na Západě. Proto byla rychlá reakce pro úspěšné zvládnutí viru klíčová,“ pokračuje článek.

Naopak v Německu, v Británii nebo Itálii se ještě dlouho po zjištění prvních stovek případů pořádaly karnevaly a velké koncerty, hrála se sportovní utkání, lidé žili běžným životem a v USA byly stále plné pláže. A právě na těchto akcích podle deníku docházelo k „super šíření“ viru, který se tak dostal do celé společnosti. „Británie přistoupila k úplné karanténě až 24. března, kdy bylo v zemi více než 8 000 nakažených a přes čtyři stovky mrtvých,“ stojí v článku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …