Skládačka slavného amerického deníku: Česko příkladné v boji s virem. Lidé jsou zvyklí na restrikce z dob komunismu. A mají slabé zdravotnictví

14.04.2020 16:12 | Zprávy

Slavný americký deník The Wall Street Journal chválí „chudší země střední a východní Evropy“ za rychlý a razantní přístup ke koronaviru. Mezi země, ze kterých by si podle deníku měly vzít Spojené státy a země západní Evropy příklad, řadí i Českou republiku. „Země v tomto regionu rychle přistoupily k restrikcím, čímž udržely infekci pod kontrolou,“ chválí americký deník.

Skládačka slavného amerického deníku: Česko příkladné v boji s virem. Lidé jsou zvyklí na restrikce z dob komunismu. A mají slabé zdravotnictví
Foto: FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš s rouškou

The Wall Street Journal referuje o stavu nemocnic v západní Evropě, které jsou zcela přeplněné lidmi, jež postihla nová infekce koronaviru. „Zdejší márnice přestávají zvládat rostoucí počet mrtvých,“ píše se v článku s tím, že „ve státech východní Evropy byla mezitím infekce z velké části udržována pod kontrolou a tamější vlády nyní začínají uvolňovat přísná opatření“.

Jako důkaz jsou přidána čísla mrtvých k tomuto týdnu, kdy například Španělé mají 350 úmrtí spojených s nemocí COVID-19 na milion obyvatel, Itálie 322, Belgie 314, Francie 202 a Británie 145. Naproti tomu třeba v Rumunsku se jedná o 15 ztrát na životech na milion obyvatel, v České republice 12, v Polsku 5 a na Slovensku bezprecedentních 0,4 úmrtí na milion občanů státu.

Tyto země se podle deníku obávaly, že jejich „relativně slabé systémy zdravotní péče“ by nezvládly velký nápor pacientů, a proto se rychle vydaly směrem přísných opatření, která společnost izolovala, a zabránila tak rapidnímu šíření ohnisek viru. „Populace je v těchto zemích starší, nemocnice mají horší vybavení a je zde méně doktorů než na Západě. Proto byla rychlá reakce pro úspěšné zvládnutí viru klíčová,“ pokračuje článek.

Naopak v Německu, v Británii nebo Itálii se ještě dlouho po zjištění prvních stovek případů pořádaly karnevaly a velké koncerty, hrála se sportovní utkání, lidé žili běžným životem a v USA byly stále plné pláže. A právě na těchto akcích podle deníku docházelo k „super šíření“ viru, který se tak dostal do celé společnosti. „Británie přistoupila k úplné karanténě až 24. března, kdy bylo v zemi více než 8 000 nakažených a přes čtyři stovky mrtvých,“ stojí v článku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…