Po vpádu vojsk Ruské federace na Ukrajinu přijala Evropská unie několik balíků sankcí, které měly zasadit citelnou ránu ruské ekonomice, aby financování války vyšlo Kreml opravdu draho. Součástí těchto opatření bylo i odstřižení se o ruského plynu, ropy a dalších produktů včetně oceli. A některé země, včetně Česka, však dostaly na dovoz produktů z Ruska výjimku. Česko bylo takřka ze sta procent závislé na dovozu ropy z nejrozlehlejší země na světě.
Pokud jde o ruskou ropu, původně mělo Česko výjimku na dovoz z ropovodu Družba do konce roku 2024, ale deník Právo upozornil, že tato výjimka byla nakonec prodloužena na neurčito, dokud Česko nenajde odpovídající náhradu.
„Ředitel Mera Zdeněk Dundr ale Právu nedávno řekl, že nakonec Česko bude moci ruskou ropu dovážet až do doby, než najde její náhradu. Tu zajistí rozšíření kapacity ropovodu TAL v rámci projektu TAL-PLUS, které by mělo být dokončeno počátkem roku 2025,“ uvedl list.
Podobná výjimka platila na dovoz oceli. Původně bylo stanoveno, ž skončí 1. října 2024, ale už teď se jedná na půdě EU o tom, že to bude možné ještě o 4 roky déle čili do roku 2028.
„Podle dokumentů agentury Bloomberg News jsou členské státy Evropské unie připraveny souhlasit se čtyřletým prodloužením doby odkladu prodeje některých typů ruské oceli před úplným zákazem dovozu. EU zakázala dovoz válcovaných ocelových polotovarů z Ruska v říjnu 2022, ale udělila období odkladu pro přepravu některého zboží do 1. října 2024. Tato lhůta bude prodloužena do října 2028, ukazují dokumenty. Opatření musejí ještě přijmout členské státy a do té doby se mohou změnit,“ napsala agentura Bloomberg.
Server Euractiv upozornil, že ministr průmyslu za STAN Jozef Síkela oficiálně požádal o prodloužení výjimky pro dovoz oceli z Ruska s tím, že Česko není v tuto chvíli schopné najít jiného dodavatele oceli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.