Škody po jarních mrazech u ovocnářů dosahují 158 milionů Kč

08.09.2019 6:42 | Zprávy

Celkové ztráty na tržbách ovocnářů, které způsobily letošní jarní mrazy, dosahují až 158 milionů korun. Odhaduje to ministerstvo zemědělství (MZe) s Ovocnářskou unií ČR. Nejvíce mrazy postihly jabloně, produkce klesla ale i u višní, rybízů, broskví, třešní a jahod. Z rozpočtu MZe by pěstitelé ovoce mohli dostat kompenzace 50 milionů korun. Vyplývá to materiálu Zmírnění škod způsobených jarními mrazy na ovocných kulturách v dubnu a květnu 2019. V pondělí ho projedná vláda.

Škody po jarních mrazech u ovocnářů dosahují 158 milionů Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zamrzlé sklo v okně

Jarní mrazy silně poškodily ovocné výsadby ve dvou vlnách - mezi 12. až 19. dubnem a začátkem května. Nízké teploty v těchto obdobích v noci přesahovaly místy i minus 11 stupňů Celsia a v nejvíce postižených lokalitách se opakovaly po více dní. V některých oblastech hlásí podniky škody až na 80 procentech úrody.

Jde zejména o okresy Mělník, Litoměřice, Mladá Boleslav, Česká Lípa, Chomutov, Kladno, Rokycany, Plzeň-jih a na Semilsku, Jičínsku, Náchodsku a okrese Rychnov nad Kněžnou. Částečné škody na Moravě jsou zejména v okresech Kroměříž, Brno-venkov, Znojmo a Olomouc. Lokální škodu nelze podle vládního materiálu vyloučit ale v žádném okrese v ČR.

Celkově činí škody na jablkách 134 milionů korun a 24 milionů dosahují škody na ostatním ovoci včetně jahod. Kromě toho vznikla také škoda na kvalitě plodů, a to zejména u jádrovin, ovocnáři ji odhadují na zhruba 50 milionů korun.

Částečnou kompenzaci škod pro sektor ovoce navrhuje ministerstvo zemědělství i kvůli nepříznivé situaci, která v posledních letech panuje na trhu s ovocem mimo jiné v důsledku ruského embarga. "Ovocnářský sektor prochází v posledních letech velmi nepříznivým ekonomickým obdobím jak na úrovni ČR, tak v celé Evropě a akutně hrozí, že se řada podniků dostane do neřešitelných finančních potíží," upozorňuje materiál.

Velké problémy mají podle něj zejména specializované ovocnářské podniky, kde výpadky na tržbách u ovoce není možné krýt z jiné činnosti. V řadě podniků lze podle vládního dokumentu očekávat, že budou propouštět zaměstnance a omezovat najímání sezónních pracovníků. U nejvíce postižených podniků hrozí, že ukončí činnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …