Politická půda ve Francii je poslední dobou pořádně horká. Tamní prezident Emmanuel Macron je odhodlán změnit parametry důchodového systému a posunout věk odchodu do důchodu z dnešních 62 let na 64 let. Jeho vláda nemá však v dolní komoře francouzského parlamentu – Národním shromáždění – většinu. A tak se zrodil plán, že důchodová reforma projde stůj co stůj, bez ohledu na to, co si o ní myslí poslanci.
Vládě to umožňuje článek 49.3. ústavy Francouzské republiky, která může v zájmu republiky přijmout zákon, pokud má dojem, že to nelze jinak. Národní shromáždění může tomuto kroku čelit tím, že do 24 hodin vysloví nedůvěru celé vládě, a tím kabinet shodí. Tento čas vyprší dnes před šestnáctou hodinou odpoledne.
Klub poslanců Národního sdružení v čele s Marinne Le Penovou už oznámil, že se pokusí hlasování o vyslovení nedůvěře vládě vyvolat.
Když bylo oznámeno, že vláda bude takto postupovat, poslanci krajní levice povstali v poslaneckých lavicích a začali zpívat francouzskou hymnu, kterou se snažili překřičet premiérku, aby nebylo slyšet, čím obhajuje postup vlády. Poslanci krajní levice označili krok vlády za velkou porážku a projev slabosti. Vládu obvinili z toho, že se chová „brutálně nedemokraticky“.
Macron řekl ministrům kabinetu, že „finanční rizika jsou příliš velká“, pokud by zákon poslanci odmítli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.