Celkem bylo podle policejního prezidenta uděleno v Česku téměř 360 tisíc dočasných ochran. 1 400 případů bylo nepřijato. Důvodem bylo buď dvojí občanství, nebo skutečnost, že o dočasnou ochranu bylo požádáno v jiné zemi Unie a následně v Česku. Dočasnou ochranu pak také nezískal ten, kdo pobýval v Česku nelegálně ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.
„Jsou totiž případy, kdy cizinec má dva cestovní doklady a předloží ten, který má úplně čistý, a řekne, že utekl například z Kyjeva a nedostal razítko, což se stávalo, protože po začátku války byla humanitární katastrofa,“ zmínil také policejní prezident.
Vondrášek také hovořil o tom, že před začátkem války bylo v Česku asi 60 tisíc lidí, kteří měli krátkodobá víza na devadesát dnů. Ti tedy měli nárok požádat o dočasnou ochranu, není však zatím jasné, kolik z nich tak učinilo.
Kdo zde pobýval nelegálně, sice neměl nárok na dočasnou ochranu, ale mohl získat – díky vyhlášenému zákazu vyhoštění – status tzv. strpění pobytu na území bez nároků na benefity dočasné ochrany.
V Česku je v současné době na 300 tisíc uprchlíků, z nich je 63 tisíc (kteří mají v Česku dočasnou ochranu) zaměstnaných.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.