Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že klíčem ke zpomalení šíření koronaviru je snížení mobility, zastavení průmyslových podniků není nutné. „Ve výrobních halách se potkávají ti samí lidé. Zaměstnavatel je schopen je do značné míry izolovat,“ zmínil, že průmyslové podniky už dnes dobře testují.
Právě uzavření průmyslu bylo v posledních dnech předmětem mnoha diskusí. Někteří ekonomové vyjadřují názor, že pokud vláda nepřikročí k zavření průmyslových podniků na dobu např. dvou až tří týdnů, že o to déle bude Česko sužovat lockdown a že následné dopady pro upadající českou ekonomiku budou nedozírné.
V pátek sice vláda kvůli epidemii koronaviru vyhlásila nový nouzový stav, s platností (zatím) do 28. března – ale o zastavení průmyslu nerozhodla, neboť podle vicepremiéra Havlíčka by takový výpadek produkce našich podniků ihned nenávratně a natrvalo obsadila zahraniční konkurence.
Že vláda vážnou situaci související s šířením koronaviru ve fabrikách údajně neřeší, to kritizuje i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podle něhož kabinet upřednostňuje ekonomické zájmy před ochranou občanů.
I podle exposlance Miroslava Kalouska je nejhorší epidemická situace právě ve fabrikách. „Můj soukromý názor: Nejhorší epidemická situace je ve fabrikách. Školy i živnosti budou mnohem déle zavřené a bude se mnohem více zbytečně umírat také proto, že ve výrobních halách se budou lidé infikovat dál,“ píše ve svém tweetu.
Kalousek vyjevil podezření, že průmyslu nedostal stopku nejspíše jen proto, že na provozu fabrik má premiér Andrej Babiš (ANO) své zájmy. „Kladu si otázku, zda by tomu tak bylo, kdyby premiér nebyl fabrikant,“ dodal.
Můj soukromý názor: Nejhorší epidemická situace je ve fabrikách. Školy i živnosti budou mnohem déle zavřené a bude se mnohem více zbytečně umírat také proto, že ve výrobních halách se budou lidé infikovat dál. Kladu si otázku, zda by tomu tak bylo, kdyby premiér nebyl fabrikant.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) February 26, 2021
I pro poslance za ANO Patrika Nachera by opatření v podobě uzavření fabrik patřilo mezi nejefektivnější v boji proti šíření koronaviru. „Jako pokud se má všechno zavřít a takhle radikálně omezit pohyb, tak pak ale dává smysl zavřít i ty továrny, průmysl a úřady,“ vyjádřil na twitteru svůj názor.
Obává se, že právě to bude důvodem, že i přes tvrdý lockdown se stoupající trend koronavirových čísel nezastaví. „Nejhorší, co se může stát, že budeme všichni zavření, ale díky šíření viru v otevřených provozech, po 3 týdnech ta čísla dostatečně neklesnou. A co pak?“ táže se Nacher.
Jako pokud se má všechno zavřít a takhle radikálně omezit pohyb, tak pak ale dává smysl zavřít i ty továrny, průmysl a úřady. Nejhorší, co se může stát, že budeme všichni zavření, ale díky šíření viru v otevřených provozech, po 3 týdnech ta čísla dostatečně neklesnou. A co pak?
— Patrik Nacher (@PatrikNacher) February 26, 2021
Vláda nakonec kvůli koronavirové pandemii od pondělí 1. března na tři týdny výrazně omezuje pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Zavřou se také školy a školky i další obchody. Kabinet o zpřísnění opatření rozhodl na pátečním zasedání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab