Skrytý podvod. Mnohem horší. Foldyna bourá hlasování dopisem

14.02.2022 12:52 | Ze sítí

Navrhovaná novela volebního zákona má umožnit korespondenční volbu těm, kdo se zdržují v zahraničí. Poslanec SPD Jaroslav Foldyna varuje, že především umožní páchat volební podvody tím, že za seniory a sociálně slabé budou volit jiní. Bude jim k tomu stačit podpis dotyčného. Upozorňuje, že zda se dotyčný skutečně nachází v zahraničí, se nijak kontrolovat nebude. A kdo by měl dle Foldyny nejlepší možnost spáchat volební podvod? Neziskové organizace.

Skrytý podvod. Mnohem horší. Foldyna bourá hlasování dopisem
Foto: repro FB, tan
Popisek: Jaroslav Foldyna

Foldyna usuzuje, že ke schválení pandemického zákona nakonec dojde, protože obstruovat 4 roky nebude možné a současná vláda si najde způsob, jak obstrukcím zamezit. Připouští možnost, že by nátlak ze strany demonstrantů mohl vládu přesvědčit, ale nepovažuje to za pravděpodobné. Nicméně, pandemický zákon prý není hlavní cíl pětikoalice. „Jde spíš jen o takový test pozornosti a zároveň o jeden z dílčích kroků k definitivnímu zavedení jisté totality,“ tvrdí Foldyna. Tímto hlavním cílem má být změna volebního zákona, což poslanec SPD přirovnává k činům KSČ po únorovém převratu. „Tehdy to byla vedoucí úloha KSČ, dnes Změňáci, s falešným žvaněním o volebním právu Čechů v zahraničí na rtech, zavedou: Vedoucí úlohu neziskových organizací,“ říká.

Jak má tato změna proběhnout? Foldyna se opírá o znění návrhu, v němž stojí, že korespondenčně bude moci volit každý, kdo se zapíše na „Zvláštní volební seznam“. Což by teoreticky měli být jen ti, kdo mají bydliště v zahraničí. Poslanec ovšem upozorňuje, že u bydliště se nezjišťuje, zda daná osoba skutečně v zahraničí pobývá. „Žádné přihlášení k pobytu, žádné pracovní povolení, žádné potvrzení o studiu, zkrátka žádný administrativní úkon. Zkrátka je to tak, že bydliště každý může mít kdekoli a místo jeho trvalého pobytu s tím nemá co dělat,“ varuje.

A cituje z novely zákona dále: „Volič může podat žádost osobně, a to i prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče, do 3 dnů přede dnem voleb, nebo podáním doručeným příslušnému zastupitelskému úřadu nejpozději do 35 dnů přede dnem voleb; toto podání musí být v listinné podobě opatřené úředně ověřeným podpisem voliče nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky.

Žádost musí obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu, kde má volič bydliště mimo území České republiky, a adresu, na kterou mají být písemnosti ke korespondenčnímu hlasování zaslány, popřípadě údaj o tom, že si volič převezme písemnosti u zastupitelského úřadu sám nebo prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…