„Skončí boj soudních exekutorů o oprávněné a jejich exekuce, skončí soutěž exekutorů o to, který úřad bude mít nejvíce exekucí. Soudní exekutoři se budou věnovat vedení svých úřadů, nikoliv obchodování na pomyslném trhu s exekucemi,“ uvedl Nenutil. Konkurenční prostředí mezi exekutory je podle navrhujících senátorů v rozporu s ústavním pořádkem.
Návrh senátorů přivítalo vedení Exekutorské komory, které, jak uvedlo, o zavedení teritoriality samo dlouhodobě usilovalo. „Jsme tedy rádi, že konečně nejsme na prosazení místní příslušnosti sami, jelikož i přes proklamace předešlé vlády se v jejích řadách nenašel silný zastánce prosazující takto zásadní změnu. V případě, že se návrh podaří prosadit, rádi se budeme podílet na legislativním procesu tak, aby úprava exekučního řádu proběhla hladce. Věříme, že místní příslušnost by umožnila stabilizovat exekuční prostředí,“ sdělil ČTK člen prezidia komory Martin Tunkl.
Naopak platforma Exekutoři proti teritorialitě, která sdružuje dvě desítky exekutorů, se zavedením místní příslušnosti nesouhlasí. Návrh skupiny senátorů na zrušení práva věřitele zvolit si exekutora pokládá za nesystémový a nesprávný krok, sdělil za platformu Ondřej Mareš. Ústavní soud už v minulosti podle něho neshledal na svobodné volbě exekutora nic neústavního. Platforma upozornila také na to, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) teritorialitu v roce 2015 odmítl na základě rozboru, podle kterého by vedla ke snížení vymahatelnosti pohledávek, a tedy i vymahatelnosti práva.
Skupina senátorů očekává, že pokud Ústavní soud podnětu vyhoví, do zákona se zavede i pravidlo, že pokud bude mít jeden dlužník více nesplácených dluhů, bude je vymáhat jediný exekutor.
Skupina senátorů konkrétně navrhla zrušení ustanovení, podle kterého „exekuci vede ten exekutor, kterého v exekučním návrhu označí oprávněný a který je zapsán v rejstříku zahájených exekucí“. Podnět podepsalo 25 členů horní parlamentní komory z několika stran.
Zavedení místní příslušnosti exekutorů navrhoval Senát v novele exekučního řádu v minulém sněmovním volebním období. Dolní komora předlohu do voleb neprojednala, a ta tak spadla takzvaně pod stůl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab