Skutečná Kanada. Na BlueSky utekli ti, kteří nechtěli slyšet jiné názory, míní advokát

18.12.2024 22:40 | Monitoring

Americký advokát Jonathan Turley varuje před platformou Bluesky, která se prezentuje jako „bezpečný prostor“ pro ty, kteří hledají útočiště před opačnými názory. Podle něj je to krok k posílení cenzury na sociálních médiích, což se začíná projevovat zejména po amerických volbách. Mnozí, kteří opouštějí Twitter, podle něj touží po „dobrých starých časech“, kdy sociální platformy prováděly rozsáhlou cenzuru s cílem potlačit opozitní názory, uvedl v komentáři na svém webu s tím, že Aaron Rodericks, vedoucí oddělení důvěry a bezpečnosti na Bluesky, potvrdil nejhorší obavy, které v souvislosti s webem od kritiků zaznívají.

Skutečná Kanada. Na BlueSky utekli ti, kteří nechtěli slyšet jiné názory, míní advokát
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Zakladatel Twitteru Jack Dorsey

Bluesky je platforma pro sociální sítě, která byla původně vyvinuta jako projekt financovaný Twitterem, s cílem vytvořit decentralizovaný a otevřený protokol pro sociální média. Od roku 2022 ale funguje už jen jako nezávislá společnost, v jejímž čele momentálně stojí výkonná ředitelka Jay Graberová, spoluzakladatelka Twitteru.

Tato platforma původně měla poskytovat uživatelům větší kontrolu nad jejich daty a způsobem, jakým jsou informace sdíleny, a to prostřednictvím decentralizované struktury, kde neexistuje centrální autorita, která by kontrolovala obsah nebo řízení platformy.

Zaměřuje se tedy na vytvoření alternativy k tradičním centralizovaným sociálním sítím, jako je Twitter, s důrazem na transparentnost a větší ochranu soukromí uživatelů. V současnosti je Bluesky ve fázi testování a pozvánky na platformu jsou omezené.

Po amerických volbách se podle Turleyho snažili liberální odborníci a média sjednotit veřejnost a přesunout se z X právě na Bluesky, menší web, který je podle amerického advokáta vnímán jako bezpečný prostor pro levici. To podle něj ukazuje, jak moc jsou mnozí z těchto autorů odtrženi od většiny voličů. „Bylo by lepší, kdyby se zapojili do širšího spektra veřejného mínění,“ dodává Turley ve svém komentáři.

Mnozí z těch, kteří opouštějí Twitter, touží po „dobrých starých časech“, kdy se všechny platformy sociálních médií zabývaly rozsáhlou cenzurou s cílem vyloučit nebo marginalizovat opoziční hlasy. Tento týden Aaron Rodericks, vedoucí oddělení důvěry a bezpečnosti na Bluesky, potvrdil obavy týkající se této sítě. Na Bluesky se snášely stížnosti ze strany konzervativců a libertariánů, kteří uvedli, že na platformě čelí výhrůžkám smrtí, ale i blokování jejich publikací. Někteří uživatelé naopak požadovali ještě agresivnější opatření k blokování nebo potlačování konzervativních nebo libertariánských názorů, které považovali za hrozbu. Zastánci liberálních názorů se následně radovali, že jim je umožněno „znovu se nadechnout“, aniž jsou konfrontováni s opačnými názory, jaké jsou povoleny na X.

„Rodericks zde zastával ten typ racionalizace proti svobodě projevu, který je popsán v mé nedávné knize The Indispensable Right (Nepostradatelné právo): Svoboda projevu ve věku hněvu. Trval na tom, že existují alternativní názory na svobodu projevu než ten typ ‚absolutismu‘, který podporují osobnosti jako já. Rodericks porovnal to, co nazval ‚absolutismem svobody projevu‘, s osvícenějším kanadským modelem a dodal: ‚Myslím, že jde jen o filozofii svobody projevu,‘“ uvedl Turley.

„To, že jsem Kanaďan, hodně ovlivňuje můj pohled na věc. Amerického pohledu na svět je na denním pořádku dost. Například v kanadské ústavě... máte práva a svobody, ale nejsou jednoznačné,“ sdělil také Rodericks.

„Pro mnohé členy komunity svobody slova to byla mrazivá zmínka, protože svoboda slova v Kanadě je na ústupu. Jak jsme již dříve uvedli, v Kanadě dochází k soustavné kriminalizaci projevů, a to dokonce i vtipů a náboženských projevů. V této zemi došlo k eviseraci práva na svobodu projevu a sdružování,“ dodal Turley s tím, že Rodericks opakuje manipulativní jazyk proti svobodě projevu, když tvrdí, že se snaží vytvořit prostor, kde jsou všichni vítáni, ale s vyloučením těch, kteří vítáni nejsou.

Turley dodává, že není divu, že Rodericks pracoval v oblasti důvěry a bezpečnosti pro Twitter, než ho Elon Musk vyhodil. Muska také zažaloval kvůli jednomu tweetu. Předmětem sporu je Muskova reakce na kritiku jeho vyhazovu Rodericksova týmu poznámkou: „Aha, vy myslíte tým ‚Election Integrity‘, který podkopával integritu voleb? Ano, jsou pryč.“

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…